Katolicki renesans w Kościele Anglii
- 1 maja, 2013
- przeczytasz w 3 minuty
W łonie Kościoła Anglii powstała nowa wspólnota o nazwie Anglican Catholic Future (Anglo-Katolicka Przyszłość), której celem jest wzmocnienie i ożywienie katolickich fundamentów Kościoła Anglii. Ponad 300 osób, zarówno duchownych, jak i świeckich, w tym 21 biskupów z 19 diecezji, uczestniczyło w mszy w londyńskim kościele Zwiastowania NMP, inaugurującej nową wspólnotę. Liturgii przewodniczył biskup diecezji Ely Stephen Conway, a kazanie wygosił jeden z liderów ruchu anglokatolickiego […]
W łonie Kościoła Anglii powstała nowa wspólnota o nazwie Anglican Catholic Future (Anglo-Katolicka Przyszłość), której celem jest wzmocnienie i ożywienie katolickich fundamentów Kościoła Anglii. Ponad 300 osób, zarówno duchownych, jak i świeckich, w tym 21 biskupów z 19 diecezji, uczestniczyło w mszy w londyńskim kościele Zwiastowania NMP, inaugurującej nową wspólnotę.
Liturgii przewodniczył biskup diecezji Ely Stephen Conway, a kazanie wygosił jeden z liderów ruchu anglokatolickiego w Kościele Anglii ks. dr Peter Groves, proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny w Oksfordzie, uznawanej za jeden z najważniejszych ośrodków anglokatolicyzmu w Anglii.
W deklaracji założycielskiej nowej wspólnoty znajduje się wezwanie do powrotu do fundamentów wiary apostolskiej bez popadania w bieżące konflikty polityczne i w walki kościelnych frakcji. – Katolicka tożsamość Kościoła Anglii ucierpiała poprzez kryzys, wynikający ze zbytniego zajmowania się kwestiami wywołującymi podział. W skutek tego katolicka tradycja w anglikanizmie została zdefragmentowana i pozbawiona wigoru – głosi akt misyjny wspólnoty, która odwołuje się do dziedzictwa Kościoła pierwszych wieków, ale również do dokonań Ruchu Oksfordzkiego.
Nową inicjatywę powitał prymas Całej Anglii, arcybiskup Canterbury Justin Welby. W liście przesłanym do członków nowej wspólnoty arcybiskup wyraził wdzięczność Bogu za katolickie zasady, jakimi ma się kierować i praktykować nowa wspólnota. — Jestem wdzięczny za to, że razem należymy do Kościoła, który jest zarówno katolicki, jak i reformowany, Kościoła, który wita szeroką gamę chrześcijańskich tradycji pod panowaniem Chrystusa – napisał abp Welby.
Przedstawiciele ACF podkreślają, że chcą skoncentrować się na duchowości i unikać kwestii, które prowadzą do podziału. – Czynimy tak nie dlatego, że kwestie te są bez znaczenia, ale dlatego, że nie są one najważniejsze – powiedział tygodnikowi Church Times ks. Philip Chesters, proboszcz parafii św. Mateusza w dzielnicy Westminster.
Komentarz
Nowa inicjatywa Kościoła Anglii to dowód na to, że wbrew temu, co głosiło wielu komentatorów przychylnych inaczej Kościołowi Anglii, ruch anglokatolicki sparaliżowany nieco powstaniem ordynariatów dla byłych już anglikanów w łonie Kościoła rzymskokatolickiego, ma się coraz lepiej. Anglican Catholic Future to nie jedyna tego typu wspólnota w Kościele Anglii – wiele podobnych organizacji istnieje w diecezjach, a ostatnio coraz bardziej aktywna i widoczna stała się „młodzieżówka” anglokatolicka organizująca rekolekcje i ewangelizacje. ACF jest pionierską inicjatywą –nie tylko ma charakter ponaddiecezjalny, ale wykracza poza mniej lub bardziej rozłamowe tendencje innych organizacji, które w minionych latach nie miały dobrej prasy w Kościele Anglii. Poparcie Arcybiskupa Canterbury pokazuje, że nowy prymas mądrze i z duszpasterskim wyczuciem podchodzi do nowej inicjatywy, deklarującej absolutną koncentrację na duchowości, której nie raz brakowało w ferworze dyskusji wokół episkopatu kobiet czy kwestiach moralno-etycznych. Warto przy okazji podkreślić, że ruch anglokatolicki w Kościele Anglii, jest podobnie zróżnicowany jak sam Kościół – obejmuje on zarówno konserwatystów, jak i liberałów, zwolenników, jak i przeciwników święceń kapłańskich i biskupich dla kobiet.