Kontrola urodzin może pomóc światu

0

Przedstawicielem Stolicy Apostolskiej na szczycie klimatycznym w Paryżu jest kardynał Peter Turkson z Ghany – przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax oraz czołowy watykański „specjalista” w kwestii ekologii. 

W wywiadzie dla BBC kardynał Turkson wyraził opinię, że kontrola urodzin może pomóc złagodzić niektóre ze skutków wynikających ze zmian klimatu takie jak brak żywności.

Kardynał przypomniał, że Kościół katolicki nigdy nie był przeciwny planowaniu rodziny. Przypomniał też szeroko komentowaną wypowiedź papieża Franciszka wygłoszoną po pielgrzymce na Filipiny w której papież mówił o odpowiedzialnym rodzicielstwie i dosyć dosadnie stwierdził, że dobrzy katolicy nie muszą być jak „króliki” i mieć dużo dzieci. Ze słów kardynała Turksona wynika, że hierarchowie zaczynają sobie zdawać sprawę, że ważniejsza może być odpowiedź czym nakarmić głodnych niż czy użycie pigułki antykoncepcyjnej jest grzechem śmiertelnym.

Według szacunków ONZ w połowie wieku XXI będzie na ziemi żyło 9,7 miliarda ludzi (obecnie jest nas 7 miliardów). Aczkolwiek nadal pozostają otwartymi pytania czy naciski na kraje Afryki i Azji w których ten przyrost jest najwyższy nie są formą imperializmu wywieraną przez bogaty, zachodni świat na uboższych a jednocześnie bardziej poszkodowanych przez ocieplenie klimatu kraje.