- 25 lutego, 2018
- przeczytasz w 3 minuty
61-letnia abp Kay Goldsworthy była jedną z pierwszych kobiet wyświęconych na kapłankę Anglikańskiego Kościoła Australii w 1992 roku, a 16 lat później została pierwszą biskupką w Australii i objęła diecezję Gippsland. Wówczas wieszczono kryzys w relacjach ekume...
Abp Kay Goldsworthy — pierwsza arcybiskupka Australii i Wspólnot Anglikańskiej
61-letnia abp Kay Goldsworthy była jedną z pierwszych kobiet wyświęconych na kapłankę Anglikańskiego Kościoła Australii w 1992 roku, a 16 lat później została pierwszą biskupką w Australii i objęła diecezję Gippsland. Wówczas wieszczono kryzys w relacjach ekumenicznych z Kościołem rzymskokatolickim i rozłamem, ale nic takiego się nie stało. 10 lutego 2018 została pierwszą w historii arcybiskupką w Anglikańskim Kościele Australii obejmując arcybiskupstwo Perth i jednocześnie prowincję Zachodniej Australii.
Uroczystość odbyła się w katedrze św. Jerzego, tej samej, w której abp Goldsworthy otrzymała święcenia kapłańskie i konsekrację biskupią. Uroczystościom przewodniczyła administratorka archidiecezji bp Kate Wilmot, a w liturgii uczestniczył również prymas Kościoła abp Philip Freier, metropolita Melbourne. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, reprezentanci ludności rdzennej, a także biskupi anglikańscy z zagranicy oraz goście ekumeniczni, w tym abp Timothy Costelloe, rzymskokatolicki arcybiskup Perth.
Anglikański Kościół Australii jest drugim po Kościele rzymskokatolickim wyznaniem chrześcijańskim w Australii. Należy do niego ponad 3,1 miliona wiernych. Kościół podzielony jest na pięć prowincji, na czele których stoją arcybiskupi. W skład prowincji wchodzą 23 diecezje. Ciekawostką jest fakt, że Goldsworthy jest też pierwszą w historii światowej Wspólnoty Anglikańskiej kobietą, która została arcybiskupem (tytułu arcybiskupa nie przysługuje np. prymasowi Episkopalnego Kościoła USA, którym w 2006 r. została bp Katharine Jefferts Schori).
Nie wszystkim jednak wybór abp. Goldsworthy się spodobał. Konserwatywny bp Gary Nelson z diecezji północno-zachodniej wchodzącej w skład prowincji Perth, powiedział, że jakkolwiek ma dobre kontakty z abp. Goldsworthy i nie ma między nimi niechęci, to jednak nie uznaje na terenie swojej diecezji jej urzędu metropolity arcybiskupa.
Przed abp Goldsworthy również trudne zadanie związane z wiarygodnością Kościoła anglikańskiego – tylko w zeszłym roku Kościół musiał wydać prawie 2 miliony USD na odszkodowań dla ofiar molestowania seksualnego w Kościele anglikańskim. W wywiadzie dla prasy krajowej arcybiskup zapowiedziała uważne śledzenie procesów, czujność oraz zdecydowanie postępowanie w obronie tych, którzy znajdują się pod opieką Kościoła. — Dość atmosfery sekretów – powiedziała. Poprzednik abp Goldsworthy, abp Roger Herft, zrezygnował z urzędu po tym jak przyznał przed królewską komisją śledczą, że niewystarczająco zadbał o ofiary przestępstw seksualnych, gdy przed laty pełnił urząd biskupa Newcastle.
W odniesieniu do kontrowersji związanych z małżeństwami płciowymi, abp Goldsworthy stwierdziła, że jej osobista opinia (jest zwolenniczką uznania praw LGBT) nie zmieni, póki co, nic w rozumieniu małżeństwa przez Kościół anglikański jako związku kobiety i mężczyzny.
Goldsworthy urodziła się w Melbourne i pełniła swoje obowiązki duszpasterskie w różnych częściach kraju. Pracowała również w Perth jako kapelan lokalnego college’u. Abp Goldsworthy jest zamężna i ma dwóch dorosłych synów.
» Ekumenizm.pl: Australia: pierwsza biskupka wyświęcona
» Ekumenizm.pl: Kobieta biskup zaszkodzi jedności