
- 26 listopada, 2014
- przeczytasz w 1 minutę
Watykan cofnął - obowiązujący od 1890 roku - zakaz wyświęcania żonatych mężczyzn na księży Katolickich Kościołów Wschodnich poza ich terytoriami tradycyjnymi czyli w USA, Kanadzie i Australii.
Mniej celibatu w Kościele katolickim
Watykan cofnął — obowiązujący od 1890 roku — zakaz wyświęcania żonatych mężczyzn na księży Katolickich Kościołów Wschodnich poza ich terytoriami tradycyjnymi czyli w USA, Kanadzie i Australii.
Jednocześnie biskupi z Brazylii zabiegają o możliwość wyświęcania tzw. viri probati do pracy wśród wiernych w Amazonii.
Papież Franciszek zaaprobował cofnięcie wydanego w 1890 roku przez Kongregację ds. Ewangelizacji zakazu wyświęcania żonatych mężczyzn na księży Katolickich Kościołów Wschodnich działających w diasporze. Zakaz został wydany na wniosek biskupów rytu łacińskiego USA. Należy odnotować, że spowodował on przejście na prawosławie około 200 tysięcy Rusinów przebywających na terenie Stanów Zjednoczonych, którzy wcześniej należeli do Kościoła unickiego. Należy też zauważyć, że przepis nie był ściśle przestrzegany, bo biskupi rytów wschodnich dokonywali wyświęceń żonatych. Faktem jest, że dla wielu żyjących w diasporze katolików rytów wschodnich zakaz był raną i źródłem niechęci wobec “łacinników”. Dodać należy, że obecnie i wśród rzymskich katolików posługują żonaci księży — dotyczy to zwłaszcza dawnych wspólnot anglikańskich.
Z kolei rzymskokatoliccy biskupi brazylijscy chcą “eksperymentalnie” wyświęcać żonatych mężczyzn do posługi wśród wiernych zamieszkujących Amazonię, którzy cierpią na niedostatek kapłanów.