
- 8 maja, 2025
- przeczytasz w 3 minuty
Miliard dolarów proponują Watykanowi konserwatywne środowiska katolickie w USA, jeśli z konklawe wyjdzie “odpowiedni papież”. Ofertę wystosowało 80 członków Amerykańskiej Fundacji Papieskiej (AFP) powiązanych z środowiskiem politycznym Donalda Trumpa. ...
Papież za miliard dolarów
Miliard dolarów proponują Watykanowi konserwatywne środowiska katolickie w USA, jeśli z konklawe wyjdzie “odpowiedni papież”. Ofertę wystosowało 80 członków Amerykańskiej Fundacji Papieskiej (AFP) powiązanych z środowiskiem politycznym Donalda Trumpa.
Informację podał brytyjski portal Daily Mail, a o działaniach lobbingowych informował również National Catholic Reporter, powołując się m. in. na ustalenia The Times.
Celem AFP jest służba “Ojcu Świętemu i Kościołowi rzymskokatolickiego”. AFP gromadzi finansową i polityczną elitę amerykańskich katolików, a opłata członkowska wynosi co najmniej milion dolarów.
Gotówka z pewnością się przyda, gdyż Stolica Apostolska od lat zmaga się z poważnym i pogłębiającym się kryzysem finansowym, którego nie udało się rozwiązać zmarłemu papieżowi Franciszkowi. To jeden z ważniejszych punktów wymienianych przez krytyków minionego pontyfikatu.
Co ciekawe, Fundacją kieruje nowojorski metropolita kardynał Timothy Dolan zaprzyjaźniony z prezydentem Donaldem Trumpem, który niedawno wzburzył część amerykańskiego środowiska katolickiego publikując wygenerowane przez AI swoje zdjęcie w stroju papieskim. Komentując konklawe Trump podkreślił, że wspaniałym kandydatem na nowego papieża byłby właśnie kardynał Dolan. Nowojorski metropolita ma doskonałe rozeznanie w Watykanie, gdyż zanim Jan Paweł II mianował go biskupem w USA, Dolan kierował północnoamerykańskim seminarium duchownym w Rzymie. Kardynałem i metropolitą Nowego Yorku został z nominacji Benedykta XVI.
Część członków APF przybyło do Watykanu i z bliska obserwuje wydarzenia związane z konklawe. W rozmowach z mediami niektórzy członkowie AFP wyrazili nadzieję, że ich obecność może przynieść pozytywne owoce.
Z USA w konklawe bierze udział siedmiu kardynałów-elektorów, z których czterech to czynni biskupi diecezjalni, w tym właśnie kard. Timothy Dolan. Wprawdzie nie jest to liczba nieznacząca, ale watykaniści podkreślają, że amerykańscy hierarchowie posiadają sporo kontaktów i wielu duchownych z USA pracuje w Stolicy Apostolskiej.
Polityczne znaczenie katolików w USA rośnie, a to nie tylko za sprawą prezydenta J. D. Vance’a, który jest konwertytą z ewangelikalnego protestantyzmu na katolicyzm. Od lat siłę w amerykańskim Kościele rzymskokatolickim rosną środowiska konserwatywnych, a czasem i integrystycznych katolików. Zwycięstwo Trumpa nie byłoby możliwe bez zdecydowanego poparcia dużej części katolików, którzy stanowią największe wyznanie w USA (co czwarty Amerykanin to katolik). Protestantów jest wprawdzie więcej, ale są rozproszeni w kilkuset różnych denominacjach.
Papież manager
Wprawdzie Watykan nie jest biedny i posiada miliardy euro w nieruchomościach i rezerwach złota to jednak dziura budżetowa najmniejszego państwa na świecie z roku na rok rośnie i wynosi dziś grubo ponad 83 miliony euro, a do tego dochodzą problemy z luką w funduszu emerytalnym (ponad 630 milionów euro w 2022 roku). W tle są wciąż ciągnące się za Watykanem skandale finansowe wokół nieruchomości kościelnych i brak transparentności w zarządzaniu dobrami materialnymi. Sprawy te, ale także czynniki demograficzne starzejącej i zeświecczającej się Europy oddziaływują na stan finansów centrali Kościoła rzymskokatolickiego.
Przyszły papież będzie musiał zająć nie tylko sprawami stricte religijnymi, ale też ziemskimi, musi być też sprawnym menagerem. W tym kontekście pojawia się nazwisko jednego z papabili, włoskiego kardynała Pierbattisty Pizzaballa, łacińskiego patriarchy Jerozolimy i franciszkanina. To hierarcha nie tylko sprawny w dyplomacji nawigujący lokalnym Kościołem w jednym z najbardziej zapalnych rejonów świata, ale też zręczny manager, któremu udało się uporządkować zrujnowane finanse Kościoła w Ziemi Świętej, głównie z powodu nietrafionych inwestycji.