Spotkanie teolożek ewangelickich w Krakowie
- 14 czerwca, 2012
- przeczytasz w 2 minuty
36 teolożek ewangelickich z Polski, Niemiec, Rosji, Czech i Brazylii zjechało się do Krakowa na III Międzynarodową Konferencję Teologiczną dla Kobiet, która odbywała się w dniach od 6 do 10 czerwca br. Tematem spotkania były słowa: „Wolność i dowolność – Wina i przebaczenie”. W trakcie konferencji wygłoszono referaty na podstawie I Listu do Koryntian 10, 23–31 oraz Listu do Rzymina 16, podejmując dyskusję na temat granic wolności oraz kwestii zaangażowania kobiet w Kościele pierwotnym. […]
36 teolożek ewangelickich z Polski, Niemiec, Rosji, Czech i Brazylii zjechało się do Krakowa na III Międzynarodową Konferencję Teologiczną dla Kobiet, która odbywała się w dniach od 6 do 10 czerwca br. Tematem spotkania były słowa: „Wolność i dowolność – Wina i przebaczenie”.
W trakcie konferencji wygłoszono referaty na podstawie I Listu do Koryntian 10, 23–31 oraz Listu do Rzymina 16, podejmując dyskusję na temat granic wolności oraz kwestii zaangażowania kobiet w Kościele pierwotnym. Uczestniczki doszły do wniosku, iż jedynie nowe spojrzenie na historię z perspektywy miłości chrześcijańskiej pozwala wyzwolić się z uwikłania w winę, czy to w roli ofiar, czy też sprawców. Uzupełnieniem wystąpień była wymiana doświadczeń osób pochodzących z różnych Kościołów ewangelickich, które opowiadały o swojej drodze wiary i zastanawiały się nad znaczeniem liturgii w ich życiu.
Organizatorami konferencji były: Diakonia Polska, Synodalna Komisja ds. Kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP oraz dwie organizacje niemieckie: Związek Ewangelicki (Evangelischer Bund — niemiecka organizacja, która we współpracy z Instytutem Konfesyjnym zajmuje się badaniem stanowisk teologicznych następujących wyznań chrześcijańskich: ewangelickiego, katolickiego i prawosławnego) i Dzieło im. Gustawa Adolfa (Gustav Adolf Werk — wspiera mniejszościowe Kościoły luterańskie w Europie Południowej, Środkowej i Wschodniej oraz w Ameryce Łacińskiej. Posiada wyodrębniony pion pracy wśród kobiet).
Konferencję wsparły: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Światowa Federacja Luterańska oraz Kościół Ewangelicki Hesji i Nassau.
tekst: Agnieszka Godfreyów-Tarnogórska