Palestyńczyk prezydentem Światowej federacji Luterańskiej. Pojednanie z menonitami
- 26 lipca, 2010
- przeczytasz w 5 minut
Podczas XI. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) w Stuttgarcie delegaci ze 145 Kościołów członkowskich debatowali nad toczącymi się od kilkunastu lat pracami, zmierzającymi do pogłębienia wspólnotowego charakteru ŚFL. Wybrano również nowego prezydenta ŚFL, którym został bp Munib Younan, pierwszy Palestyńczyk na tym stanowisku. Dokonano również aktu pokuty i pojednania wobec mennonitów prześladowanych przez luteran w okresie Reformacji.
Podczas nabożeństwa inaugurującego Zgromadzenie kazanie wygłosił ks. bp Mark S. Hanson, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce oraz ustępujący prezydent ŚFL. W swoim ostatnim sprawozdaniu jako prezydent ŚFL bp Hanson zaapelował do Kościołów członkowskich o wzmocnienie działań na rzecz pogłębiania wspólnoty i jedności rodziny luterańskiej oraz kontynuowanie dialogu ekumenicznego z Kościołem Rzymskokatolickim, a także innymi Kościołami chrześcijańskimi. Odnosząc się do tematu Zgromadzenia biskup powiedział: — Jeśli rzymscy katolicy oraz luteranie mogą wspólnie karmić głodnych, czyż nie byłoby dobrze, gdyby mogli zostać wspólnie nakarmieni przy Stole Pańskim? Luterańskie zaangażowanie w ruch ekumeniczny nie skończy się, dopóki nie będziemy mogli się radować wraz z innymi Kościołami ze wspólnego udziału w Eucharystii – podkreślił.
Słowa pozdrowienia do uczestników Zgromadzenia Ogólnego przekazał arcybiskup Canterbury Rowan Williams, honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, który wygłosił również główny referat oparty na temacie Zgromadzenia. Pozdrowienia Kościołom członkowskim ŚFL w imieniu ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartolomeusza I przekazał metropolita Gennadios, współprzewodniczący Międzynarodowej Luterańsko-Prawosławnej Komisji Dialogu Teologicznego. W imieniu Światowej Wspólnoty Kościołów Reformowanych przemówił ks. dr Setri Nyomi, a pozdrowienia od Światowej Rady Kościołów skierował ks. dr Olav Fykse Tveit. Podziękowania za wieloletnią współpracę i dialog ekumeniczny przekazał w imieniu papieża Benedykta XVI oraz abp. Kurta Kocha, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Walter Kasper, który kierował dotychczas sprawami ekumenicznymi w Watykanie. O różnicach, ale i woli kontynuowania dialogu w duchu braterskim, mimo istniejących różnic, mówił ks. Gerald Kieschnick, prezydent Międzynarodowej Rady Luterańskiej, skupiającej 34 Kościoły staroluterańskie.
Nowa Rada i Prezydent ŚFL
Ważnym wydarzeniem podczas Zgromadzenia był wybór nowej, 48-osobowej Rady ŚFL, która jest ciałem wykonawczym organizacji między Zgromadzeniami. W skład Rady weszła Polka, p. Iwona Baraniec z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Węgrowie.
Dokonano również wyboru nowego prezydenta ŚFL, którym został ks. bp Munib Younan, zwierzchnik Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Jordanii i Ziemi Świętej (ELKJHL). Bp Younan, który był jedynym kandydatem i został wybrany ogromną większością głosów, jest pierwszym Palestyńczykiem, który objął ten urząd. Biskup Younan powiedział po wyborze, że jego priorytetem będzie utrzymanie jedności wspólnoty luterańskiej na świecie, a także poszukiwanie odpowiedzi na pytania i wyzwania dla misji Kościoła we współczesnym świecie.
Bp Munib Younan jest trzecim biskupem ELKJHL. Urodził się w 1950 w Jerozolimie. Na duchownego luterańskiego został ordynowany w 1976 roku. Teologię studiował w Palestynie, USA oraz Finlandii. Przez kilka lat był proboszczem parafii Zbawiciela w Jerozolimie, a także służył diasporze luterańskiej w Ramallah i Beit Jala. Younan jest również prezydentem Wspólnoty Kościołów Ewangelickich na Bliskim Wschodzie, a także uczestniczy w pracach Międzynarodowego Komitetu Chrześcijańskiego wraz z przedstawicielami innych Kościołów protestanckich, Kościoła anglikańskiego, Kościołów prawosławnych, Kościoła Rzymskokatolickiego oraz unickich Kościołów orientalnych. Bp Younan jest ponadto współzałożycielem Rady Organizacji Religijnych Jerozolimy, w skład której wchodzą chrześcijanie, żydzi i muzułmanie, a także jako pierwszy przetłumaczył Konfesję Augsburską na język arabski. Bp Younan ma żonę Suad, trójkę dzieci i wnuka.
W tegoroczne Święto Reformacji, po 28 latach pracy w ŚFL oraz 16 latach na stanowisku sekretarza generalnego ŚFL w stan spoczynku przejdzie ks. dr Ishmael Noko. 1 listopada urzędowanie przejmie ks. Martin Junge z Chile.
Pojednanie z menonitami
W Stuttgarcie doszło również do historycznego aktu pokuty i pojednania z menonitami – w przyjętej jednogłośnie rezolucji ŚFL wyraziła głębokie ubolewania i smutek z powodu prześladowań anabaptystów (menonitów) w krajach luterańskich w okresie Reformacji, a także za działania reformatorów, którzy teologicznie uzasadniali prześladowanie menonitów. – Bez względu na to, co wcześniej się wydarzyło, doszliśmy do punktu, w którym możemy powiedzieć, że wybaczamy sobie nawzajem – powiedział bp Danisa Ndlovu, prezydent Międzynarodowego Kongresu Menonitów (MKN). Wtórował mu ks. dr Larry Miller, sekretarz generalny MKN: — Głównym uczuciem, jakiego menonici doświadczyli po akcie pojednania była wdzięczność za to, co luteranie uczynili poprzez akt pokuty – powiedział.
Tematy Zgromadzenia
Jednym z tematów obok ekologii, walki z niesprawiedliwością społeczną, dyskryminacją rasową oraz pandemią HIV/AIDS, była m.in. kwestia ordynacji kobiet. W swoich wystąpieniach liderzy ŚFL oraz przedstawiciele wielu Kościołów podkreślali wagę wprowadzenia ordynacji kobiet w tych Kościołach członkowskich, które jeszcze tego nie uczyniły. Bp Munib Younan zaznaczył, że ordynacja kobiet jest integralną częścią luterańskiej wspólnoty (czytaj także TUTAJ).
Na plenum dyskutowano również o sprawach finansowych ŚFL, a także powitano nowe Kościoły członkowskie ŚFL, wszystkie pochodzą z Azji, w tym trzy Kościoły ze Związku Myanmar (Birma) – Luterański Kościół Myanmar (1620 wiernych), Myanmarski Kościół Luterański (2150 wiernych) oraz Kościół Ewangelicki Mara (21 573 wiernych) – oraz Luterański Kościół Dobrego Pasterza w Indach (15 400 członków) i Północny Ewangelicko-Luterański Kościół Nepalu z zaledwie 676 wiernymi.