Bp Jerzy Samiec zwierzchnikiem polskich luteranów
- 8 stycznia, 2010
- przeczytasz w 3 minuty
W Święto Epifanii (6 stycznia) odbyło się w warszawskim kościele luterańskim Świętej Trójcy uroczyste wprowadzenie w urząd Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzego Samca. W nabożeństwie wzięło udział ponad 700 osób, w tym wierni i duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ze wszystkich sześciu diecezji Kościoła, luterańscy biskupi z kraju i zagranicy, goście ekumeniczni oraz przedstawiciele władz. W nabożeństwie wziął udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek. Komentarz Wprowadzenie w urząd nowego […]
W Święto Epifanii (6 stycznia) odbyło się w warszawskim kościele luterańskim Świętej Trójcy uroczyste wprowadzenie w urząd Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, ks. Jerzego Samca. W nabożeństwie wzięło udział ponad 700 osób, w tym wierni i duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ze wszystkich sześciu diecezji Kościoła, luterańscy biskupi z kraju i zagranicy, goście ekumeniczni oraz przedstawiciele władz. W nabożeństwie wziął udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek.
Komentarz
Wprowadzenie w urząd nowego zwierzchnika Kościoła to wielkie wydarzenie dla wspólnoty całego Kościoła – zdanie to dotyczy zarówno tych, którzy cieszą się z wyboru ks. Jerzego Samca, jak i tych, którzy do tego wyboru podchodzą co najmniej sceptycznie. Po apostolskim zwyczaju nakładaniu rak na nowego biskupa przez innych biskupów w tekście liturgii znajduje się dwa teksty wypowiadane przez ustępującego zwierzchnika Kościoła, a skierowane do świeckich i duchownych władz Kościoła oraz do całego Ludu Bożego. W tym ostatnim znajdujemy słowa: „Bracia i siostry, zwracam się do was z prośbą, abyście odtąd stali przy swoim biskupie, którego wprowadziliśmy dziś w urzędowanie. Módlcie się za niego. Pamiętajcie, że wszyscy jesteśmy powołani do służby i świadectwa w tym świecie.” Także w pierwszym tekście mowa jest o modlitwie i prośba o okazywanie szacunku nowemu Biskupowi, szczególnie przez tych, na których ciąży szczególna współodpowiedzialność za kierowanie Kościołem – biskupów diecezjalnych, Rady Synodalnej i Konsystorza.
W obydwu tekstach pojawia się wątek modlitwy, która wyraża fundamentalną prawdę o Kościele – to nie człowiek, ani żadne jego, choćby najbardziej szlachetne działanie, jest tym, który decyduje o byciu lub nie-byciu Kościoła, a jedynie Bóg, który poprzez twórczą moc Ducha Świętego sprawia, że Kościół żyje — i co ważne – wciąż na nowo się odradza pośród ludzkiego grzechu, małości i ambicji. Modlitwa wyraża tę prawdę, ale jednocześnie pokazuje wspólnotowy wymiar Kościoła w jego najistotniejszym aspekcie – duchowym pielgrzymowaniu w wierze. Podczas nabożeństwa widzieliśmy symboliczny akt nałożenia rąk przez biskupki i biskupów ewangelickich z kraju i zagranicy, widzieliśmy różnorodność Kościoła, jego powszechność i apostolskość, a także jego świętość, która, podobnie jak pozostałe atrybuty, jest darem i zadaniem do momentu powtórnego przyjścia na świat Głowy Kościoła.
Uroczystości w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie były wielkim wydarzeniem dla wspólnoty całego Kościoła – warto to powtórzyć i ponownie sobie uświadomić, że bez względu na nasze myśli o Kościele, sympatie i antypatie, radość i smutek, euforię i wewnętrzną emigrację niektórych, otwarte serca i umysły oraz systematyczną kontestację wszystkich i wszystkiego Kościół żyje, a póki żyje z woli Boga jest wezwaniem do modlitwy o pomyślność całego Ludu Bożego i nowego Biskupa Kościoła, przed którym stoją trudne wyzwania i jeszcze trudniejsze oczekiwania i nadzieje nas wszystkich.
Dariusz Bruncz
:: Szczegółowa relacja z nabożeństwa w kościele Świętej Trójcy (Luteranie.pl)
:: Zapis dźwiękowy nabożeństwa z 6 stycznia 2010 r. (trojca.waw.pl)
:: Zdjęcia z uroczystości (Zwiastun.pl)
:: Więcej o ks. bp. Jerzym Samcu
fot.: Aldona Karska