Szatan tańczy na ołtarzu

57

Okazuje się zatem, że na katolickim ołtarzu można odprawić mszę nienawiści, przez Bramę Miłosierdzia mogą przejść hordy z Mordoru, a w liturgii palce może maczać apostoł Złego, skoro i tak wszystko można uznać za niedopatrzenie. Można? Można!

Szkoda słów na rozwijanie kwestii oczywistych, że ksenofobia i rasizm to ideologie sprzeczne nie tylko z nauczaniem Ewangelii, Jana Pawła II czy po prostu zdrowym rozsądkiem. To wszyscy wiemy. Chyba. Fakt, że na ulice Białegostoku wylała się nienawiść, też nie musi aż tak bardzo zaskakiwać. Swastyki i zawieszone na szubienicy gwiazdy Dawida nie należą w polskich miastach do widoku nader rzadkiego. Czymś jednak absolutnie butnym i niezrozumiałym jest zachowanie Kurii Archidiecezji Białostockiej, która sprofanowanie katedry w lakonicznym oświadczeniu nazwała administracyjnym niedopatrzeniem. Głosy oburzenia nie ustawały, gdy mała grupka feministek zrobiła ustawkę w jednym z warszawskich kościołów – kler hierarchiczny i ten mniej utytułowany płonął świętym gniewie. Teraz zabrakło tej żarliwości.

Sprofanowano na oczach Polski kościół i to, że chodzi akurat o kościół rzymskokatolicki, katedrę, nie zmienia odium, jakie de facto spada na chrześcijaństwo w Polsce, szczególnie w kontekście tak mocno celebrowanych i w ach-zachwytach hiperbolizowanych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Do diabła z taką rocznicą skoro w Domu Pańskim pozwala się szatanowi na świątynny taniec, a całość nazywa niedopatrzeniem.

komentarze

 • Awi

  Racja panie Redaktorze. To jest zatrważający przypadek „sklerozy episkopalnej”. Arcybiskup białostocki zawiaduje Kurią ‚przez niedopatrzenie’…….

 • xpictianoc

  Dwa komentarze jakie wyslalem nie pojawily sie…

 • Jadźka Klatka

  Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie
  duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat
  (1J.4:1).
  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i
  Bracia,
  ( a gdzie ten tekst co tu był?)
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba
  mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego
  grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego
  narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe
  uczynki” (Ap 18. 4).

 • redakcja ekumenizm.pl

  Szanowny Panie Christianosie, wczoraj nie były dokonywane żadne zmiany w disqus – nikt z redakcji nic nie wpisywał, ani tym bardziej kasował. Nie rozumiem, dlaczego Pańskie wpisy się nie pojawiły. Nie jest Pan pierwszą osobą, która coś takiego zgłasza – postaramy się to wyjaśnić. Przepraszam za problemy.

 • xpictianoc

  Moze tym razem sie uda… zastanawia mni co tak pana redaktora oburzylo. Ja rozumiem ze ktos moze ONR nie lubic, sam nie przepadam za ich pogladami. Tymczasem jedno to kogos lubic, a drugim tolerowac jego obecnosc. Otoz, nie wazne co panu redaktorowi sie wydaje, powyzszy artykul jest skandalicznym popisem ignorancji. Specjalnie przesluchalem sobie kazanie z katedy, obejrzalem relacje z marszu i … no i mysz urodzila slonia.

  Zastanawiam sie za co biskupi winni przepraszac? Za Tygodnik tzw katolicki gdzie apelluje sie o to aby kobiety mialo prawo do zabijania poczetych dzieci? To jest nauka kosciola katolickiego? Nie chce sie tu licytowac, nie podoba mi sie to ze, roznice politycznych idei miesza sie do walk eklezjalnych. Otoz w historii Polski byli i ewangelicy w organiacjach narodowych/ nacjonalistycznych. Nacjonalizm, prosze poczytac o polskim nacjonalizmie i jego filozogicznych podstawach) nacjonalizmowi nie rowny. Tak sie sklada ze karta ONR jest raczej pozytywna niz negatywna, byl to plodny ruch ktory wydal znanych i zasluzonych Polakow. Nawet w konteksie zydowskim sa przyklady heroicznych postaw. Pani redaktorze prosze o wiecej pokory i mniej TVN. Moze przydaly by sie panu wakacje, z daleka od polskiej TV.

 • DarBru

  Nie mam TV w domu.
  Jeśli nie widzi Pan nic złego w tym, że faszystowskie bojówki ustawiają się w szpaler w kościele i że siejący nacjonalizm człowiek odprawia mszę to się nie zrozumiemy.

 • Awi

  Odsłuchałam w internecie (tez nie mam TV w domu). „Ewangelia” według ks. Międlara to profanacja chrześcijanskiej świątyni. Należało by okadzić.
  Czy ten „ewangelizator” zdaje sobie sprawę, że wszystkie najważniejsze postacie Nowego Testamentu, a zwłaszcza „Chrystus Król”, któremu chce powierzyć Polskę, to własnie ów atakowany przez niego „żydowski motłoch” …? Bogu dzięki, że ma zakaz publicznych występów.

 • Averroes

  Ten post to żart? „Znajdziemy kij na żydowski ryj”, hasło w marszu ONRu sprzed kilku lat. Jak można być jednocześnie Chrześcijaninem i popierać organizacje której członkowie są związani z grupami o charakterze jawnie rasistowskim i gloryfikującym nazizm? Proszę sobie posłuchać grup takich Konkwista 88 czy Honor. Jeszcze 10 lat temu środowiska bliskie ONRowi były zafascynowane neopogańska ideologią współczesnego zachodniego nazizmu, a Chrześcijaństwo było postrzegane jako forma żydowskiej okupacji. ONR to agresywni skinheadzi, którzy wycierają sobie dzisiaj usta katolicyzmem, żeby uzasadnić akty przemocy. Proszę sobie posłuchać co liderzy ONRu mówią o hierarchach kościoła czy politykch PiSu.

  Niektórym najwyraźniej dezinformacja TVNu i GW uderzyła do głowy, i z założenia, bez poruszenia szarych komórek, zawsze mówią tym mediom na opak. Zjawisko coraz bardziej żenujące, ale nie bardziej groźne od powtarzania tez GW. Tyle, że ONR to naprawdę organizacja faszystowska i hańbą jest by Polski Kościół miał z nią cokolwiek wspólnego.

 • xpictianoc

  co ma Konkwista 88 czy Honor do tego co sie wydazylo w Bialymstoku? Jak ktos nie odroznia ONR czy NOP od Niklotu to moze lepiej zeby nie popisywal sie swoja wiedza publicznie. Organizacje jak MW, ONR przeszly ogromna metamorfoze przez ostatnie lata. Zaskakuje mnie, ze jak lewicowe orgaizacje atakuja Izrael, Syjonizm to nikt nie mysli aby utozsamiac to z antysemityzmem, a jak robi to ONR to sytuacja sie zmienia. Otoz, prosze poczytac chociazby co sw Jan pisal o faryzeuszach, synagoga szatana, jak Pan Jezus sie wypowiadal o nich „plemie zmijowe”. Czy gdyby teraz, organizacja zydowska uznala te tresci za antysemickie, panowie by sie pod tym podpisali?

 • xpictianoc

  co konkretnie? Poprosze o przeczytanie Ewangelii i wypisanie sobie jak faryzeuszy, czesc z narodu zydowskiego okreslal sam Pan Jezus oraz apostolowie. Niektorzy sa przewrazliwieni na punkcie slowa zyd.

 • xpictianoc

  jako politologi i historyk mam uczulenie na uzywanie okreslen ideologii niezgodnie z ich przeznaczeniem. Prosze doczytac co znaczy faszystowski. Ustawianie sie w szpaler z proporcami nie jest niczym niezwyklym, ja sie ciesze ze ci mlodzi chlopcy pewnie i goracym temperamencie, przychodza do kosciola, tam zgodnie z przyjetymi obyczajami kulturalnie sluchaja mszy. Jesli beda czerpac idee z katolickich teoretykow nacjonalizmu, ktory ruguje poganskie, etniczne rozumienie narodu,to bez wzgledu na moje poglady, nie bede uwazal ze ich postawy sa poza marginesem dopuszczalnych idei.

 • Averroes

  Co Pan opowiada? Jeszcze 2 czy 3 lata temu w ONRze dochodziło do lokalnych rozłamów z powodu stosunku do właśnie tych zespołów i związanych z nimi środowisk. Nie mam pojęcia czy ONR się zmienia, pozwolę sobie zmienić zdanie jak się od przeszłości odetną oficjalnie, i pokażą to swoją postawą. Nie mówiąc już o tym, że istnieje przepaść pomiędzy ONRem w Białymstoku czy ONRem opolskim. ONR na zróżnicowanym wyznaniowo Podlasiu chętnie będzie się powoływał na Kościół Katolicki żeby uzasadnić złamanie szczęki Prawosławnego czy Tatara w imię chrześcijańskiej miłości. ONR na zachodzie ma zupełnie inny charakter, zdecydowanie bardziej antykatolicki. Czym innym jest doceniać wagę tożsamości narodowej, czym innym budować z pojęcia czystości etnicznej idola. Albo Pan autentycznie niewiele wie o ONRze, i dla zasady ich broni bo to przecież „prawicowi chłopcy”, albo to nasze całe Chrześcijaństwo jest nic warte, skoro są Chrześcijanie godzący ewangelię z nawoływaniem do przemocy wobec „ciapatych”, „asfaltów” czy „chinoli”.

  Przykładów degeneracji ONRu jest zresztą wiele. Postawa wielu członków wobec konfliktu na Ukrainie jest obrzydliwa, antypolska i niebezpieczna. Proszę sobie też poczytać co ONRowcy mówili o s.p. prezydencie Lechu Kaczynskim. I w ciszy swojego serca, w modlitwie, rozważyć czy Szatan nie jest sprytniejszy niż nam się wydaje, i czy redaktor tego portalu akurat w tej sprawie racji nie ma.

 • Awi

  Tak, jako chrześcijanka jestem przewrażliwiona na punkcie słowa Żyd (dlatego też piszę to słowo zawsze dużą literą), i nie chcę, żeby powtórzył się Auschwitz ….. Ten pomylony duchowny młokos katolicki z nadmiarem testosteronu wpaja młodym agresywnym i w większości prymitywnym chłopakom wyraźnie ukierunkowaną NIENAWIŚĆ ….A hierarchowie KRK sprytnie Międlara wykorzystali. Teraz, kiedy „Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść”. Niestety, mleko się już rozlało ….

 • xpictianoc

  Gdzie wpaja nienawisc. Konkrety a Nie wodoslowie. to czy.piszemy zyd czy Zyd to Nie widzi mi Sie ale zasady j. polskiego. W XX bylo kilka ludobojstw, Ormian, Asyryjczykow, Rwanda, Timor.itd… mam nadzieje ze z szacunku do Ich ofiar pan tez reaguje na kazda wzmianke o tychze narodach?

 • Awi

  ad.1/ Proszę sobie jeszcze raz posłuchać kazania Miedlara. Nadmiar radykalnych katolickich konkretów …
  ad.2/ Kiedy piszę „Żyd” mam zawsze na myśli przynależność narodową. Kiedy chcę określić przynależność wyznaniową, używam słowa „judaista” lub „wyznawca judaizmu”, a nigdy ‚żyd’, bo to ma również inne podteksty.
  Jako politolog musi Pan wiedzieć, ze w Auschwitz dokonywano eksterminacji ŻYDÓW (jako narodu), a nie wyznawców judaizmu. Niemka, katoliczka Edyta Stein, czyli siostra Teresa Benedykta od Krzyża zgineła w Auschwitz bo była Żydówką z pochodzenia.
  ad.3/ Słuszne nadzieje. Najgorsze to to, ze kiedy słyszę „Rwanda „, myślę „Hoser”. No, ale może to się jeszcze pomyślnie wyjaśni.

 • xpictianoc

  nie jestem egzegeta pani wpisow, czekam na te cytaty ktore nawoluja do nienawisci z kazania z bialostoskiej katedry.

 • Awi

  Pan sobie wyobraża, ze ja na portalu EKUMENIZM.PL będę umieszczać cytaty z wypowiedzi tego radykalnego nacjonalisty o nazwisku Międlar (bo słowo „ksiądz” nie przechodzi mi przez klawiaturę) – ??????

 • xpictianoc

  prosze przynajmniej nie klamac, nie sluchala pani tego kazania, pada tam tylko jedno zdanie ktore wyrwane z kontakstu moze budzic niesmak to „zydowskie tchorzstwo”. Kazanie ks. Miedlarza bylo dosc dobre, widac ze ogladal protestnackich kaznodziei, ukazana wizja katolickiego nacjonalizmu nie jest niczym nowym, w historii mysli politycznej jest ona obecna od ponad 100 lat. Szkoda ze miesza sie z blotem, obraza czlowieka, porownuj do szatana bez wysluchania kazania. Przywolany Mosdorf jako wzor dla nowego pokolenia, ktory zginal za pomoc Polakom wyznania mojzeszowego pokazuje ze postawa nacjonalisty katolika zawsze jest postawa dobrego Samarytanina.

 • xpictianoc

  pytanie do autora, czy autor rozroznia pojecie multinacjonalny i internacjonalny?

 • Awi

  Szan. panie, proponuje, żeby najpierw wyspowiadał się Pan z zarzutu kłamstwa pod moim adresem, a jak Pan będzie już po spowiedzi, to proszę dać znak i będziemy mogli kontynuować. O ile p.red.Bruncz wyrazi zgodę na przytaczanie wypowiedzi Międlara …. Zresztą p. Averroes udzielił już Panu cennych i rzeczowych wyjaśnień.
  Dodam teraz tylko, ze najbardziej rozbawiła mnie ta „aksjologiczna pustka”, o której ‚opowiada’ audytorium skinheadów J. Międlar ….;))

 • xpictianoc

  To prosze posluchac, przez kilka lat bylem Wszechpolakiem, jezdzilismy na obozy szkoleniowe, na rekolekcje, majac 17 lat poznawalem tradycje polskiej mysli politycznej, ale i historiozoficznej ktora ukszltowala mnie jako czlowieka doroslego. Obrazano mnie wyzywajac od faszystow, dostawalem smsy z grozbami. Czesc z moich dawnych znajomych, przyjaciol doczekalo sie doktoratow, trafil sie zakonnik, poslowie, ministrowie, dziennikarze, adwokaci, biznesmeni. Ja nie znam osobiscie nikogo kto byl z ONR w katedrze,, ale znajac zycie byli tam ludzie tacy jak ja kiedys. Mlody, ktorzy szuka swojego miejsca, koledzy z liceum mogli mi zaoferowac pograc w pilke, potem piwko albo jakas butelka i gadanie o samochodach do wieczora. MW dzieki miedzynarodowym obozom sprawila ze czulem nieustannie wstyd z powodu niewystarczajacego wyksztalcenia. I dzis mimo ze nie czuje sie narodowcem czuje wdziecznosc do tego srodowiska. Nosilem kolczyki, farbowalem wlosy a oni mimo ze calkowicie nie trafialem w ikone narodowca mnie nie odrzucali! Te falszywe, uogolniajace opisy swiadcza tylko o ich autorach.
  Jesli kazanie w ktorym ksiadz mowi o koronowaniu Pana Jezusa jako swojego Krola najpierw w swoim sercu, „kto ustami wyzna…”, o milosci do kazdego nawet wroga, o oddzieleniu grzechu od osoby, o radykalnej ewangelicznosci, o walce o swoja i innych dusze jest tancem szatana na oltarzu to naprawde komus sie cos w glowie poprzestawialo. Na sztandarach ONR widnieje szczerbiec, koronacyjny miecz piastow. Nie mam nic wiecej do dodania.

 • Averroes

  Czyli z grubsza nic Pan o ONRze nie wie, był kiedyś w MW, wysłuchał Pan jednego kazania i ma już wyrobione całe zdanie o dorobku tej organizacji, bo nie lubi jej Wyborcza. Fantastycznie.

  Nikt nie przeczy, że w tej organizacji są chłopaki, które się tam znalazły ze względów sodowiskowych. Tak jak się znajdują w Antifie czy w młodzieżówce partii Razem. Ot, młodzi się organizują wokół takich idei, integrują, tak wygląda świat. Czasami zupełnie z przypadku. Ale nikt mi nie zabroni krytykować Antify, Razem, ani ONRu, jako organizacji, jako pewnego dorobku. A dorobek ONRu to była przez wiele lat zwykła przemoc. GW i TVN tak strywializowały pojęcie faszyzmu, rzucając nim na prawo i lewo, że na prawicy prawie zapomnieliśmy, że faszyzm istnieje naprawdę. Proszę sobie poszukać oficjalnego forum ONRu, albo się zarejstrowac na któreś z większych forów ONRu. Czemu tak trudno? Żeby nie było chryi, medialnej burzy za rasizm, i za potworne rzeczy jakie się tam wygaduje, które w wielu przypadkach mogłyby wylądować u prokuratora.

 • Awi

  Wplatanie cytatów z NT nie przesądza o chrześcijańskim przesłaniu kazania. A tak było w przypadku kazania ks. Międlara. To nie było kazanie w duchu chrześcijańskim, lecz w duchu radykalno-katolickim. Pisze Pan o „radykalnej ewangeliczności”…. Nie ma czegos takiego. Radykalny jest islamski szariat. Dewizą chrześcijaństwa jest Miłość bliźniego i Zło dobrem zwyciężaj! (a do realizacji tego przesłania żadne wyszczerbione miecze i insygnia koronacyjne Piastów nie sa nikomu potrzebne …..)
  ************************
  Wczoraj usłyszałam (w radiu) cenną wypowiedź ks. G. Michalczyka, duszpasterza Srodowisk Twórczych w W-wie: „Wielka szkoda, że ten młody ksiądz zmarnował tak wspaniałą okazję duszpasterską …. Mógł mówic tym młodym ludziom o Ewangelii Miłości Jezusa Chrystusa.”

 • xpictianoc

  Ewangelia to jedna z najradykalniejszych lektur ktore czytalem. Ci sami księża którzy mówią o miłości mówi tez aby np muzułmanów nie ewangelizowac, aby nie mówić o grzechu i piekle bo to straszy ludzi. Kościół jest multinacjonalny a Nir internacjonalny. W XIX wieku dzięki radykalnym kazaniom budzono. polska świadomość narodowa, budowano podwaliny dla niepodległego państwa. Proszę poczytać kazania z XIX wieku. Tylko dla osoby która odrzuca naród jako realną wspólnotę ducha, tradycji i języka może lekceważyć znaczenie w życiu jednostki kwestii narodowych. Proszę wysłuchać kazania jeszcze raz i wypisać ile razy była mowa o miłości bliźniego, o miłości Chrystusa i odrzuceniu grzechu.

 • Sebastian Roszak

  Obawiam się, że zdecydowana większość Polaków ma inną wizję patriotyzmu niż osoby związane choćby z ONR. Jestem przekonany, iż pomimo faktu, że ciężko pracują na rzecz tego kraju każdego dnia, a ich dziadkowie niejednokrotnie za tej kraj przelewali krew, niedługo usłyszą, że nie są prawdziwymi Polakami. Niestety, już w historii państwa polskiego przerabialiśmy taką narrację, a oczywista analogia do roku 1935 nie wydaje się przesadzona….

 • Awi

  Dręczy mnie pytanie. Dlaczego narodowcy nie utożsamiają się z Kościołem polskokatolickim lecz z rzymskokatolickim ?

 • Sebastian Roszak

  Doskonałe pytanie!

 • xpictianoc

  durnoty pan odpowiada, fora sa zamknete, te publiczne maja tyle wspolnego z organizacja to fora religijne itd. Jak narazie to wypiwuje pan jakies ogolniki, jak z paleniem kukly zyda, spalili, ale kto i dla czego to juz ciezko sie dowiedziec.

 • xpictianoc

  wiekszosc Polakow nie ma pewnie zadnej wizji patriotyzmu bo w czasach pokoju te tematy sa na marginesie. Wiekszosc Polakow chodzi do pracy, wraca do domu rozwiazuje problemy z pieniedzmi, cieszy sie rodzina itd. Nigdy elita nie byla taka jak wiekszosc. Ja nie pisze ze ONR to elita, po prostu tego typu argumenty sa naiwne. Sluchajac tasm politykow, ich stosunku do Polski jako dojnej krowy mam nadzieje, ze radykalne hasla odsuniecia ich od wladzy beda realizowane. Kiedys za przestepstwa gospodarcze, okradanie panstwa byla kara smierci, dzis solidny wyrok w ciurmie bedzie w pelni satysfakcjonujacy.

 • xpictianoc

  A dlaczego Grek z prawoslawnym a nie greckokatolickim? Pytanie chyba oddanie pani stan wiedzy nie tylko o katolicyzmie ale i idei narodowej.

 • xpictianoc

  doprawdy? a co w nim takiego doskonalego?

 • Sebastian Roszak

  To patriotyzm nie jest na czas pokoju….??? A jeśli płacę podatki, przestrzegam prawa, staram się pieczołowicie wykonywać swoją pracę to nie jest to dowód patriotyzmu? Czy patriotyzm jest tylko wtedy, gdy dzierżę sztandar, ginę w walce, tudzież manifestuje swoje przywiązanie do wartości podnosząc prawą, wyprostowaną rękę.

 • Sebastian Roszak

  Pani Awi trafiła w punkt. Trochę trudno zrozumieć, dlaczego narodowcy funkcjonują w kościele, który jest podporządkowany innemu państwu…zakładam, iż to właśnie miała na myśli. Jeśli źle zinterpretowałem Jej słowa, to z góry chciałbym Panią Awi przeprosić

 • Awi

  Panie Sebastianie, tym razem świetnie Pan mnie zrozumiał ….! Zadaję sobie pytanie dlaczego polski katolicyzm miałby być gorszy od rzymskiego? I byłaby to w dodatku promocja Idei narodowej …. Zwłaszcza że nasz narodowy wieszcz (aż wstyd mówić) nie najlepiej wyraził się o Rzymie w jednej ze swoich ballad („Ta karczma Rzym się nazywa…”)

 • xpictianoc

  Jesli placi pan podatki, przestrzega prawa to jest pan po prostu obywatelem kraju, to samo robia Polacy w Niemczech, Anglii czy w Polsce dajmy na to Ukraincy czy inne narodowosci. Patriotyzm to cos wiecej. Sadzac po infantylnosci tego co pan pisze mam niemalze pewnosc ze to cos wiecej jest dla pana calkowicie obce. Kilka lat temu bedac w Polonezkoy polskiej wiosce niedaleko od Stambulu na mszy sw po polsku, spotkalem mieszkajaca tam polonie. Byl tam starszy pan, rozmawialismy kilka minut. Mowil piekna polszczyzna, staranna, mowil wolno, widzialem ze wklada w mowienie duzo wysilku. Zapytalem sie, kiedy ostatni raz byl w Polsce. Odpowiedz jaka uslyszalem odebrala mi mowe – NIGDY. Nigdy nie byl w Polsce, jest 4 pokoleniem urodzonym w Turcji. Przed dwoma laty opiekujac sie polskimi turystami w Stambule wspolpracowalem z panem Adamem. Typowy Polak, rude wlosy, wysokie zakola ale mowil troche dziwnie, robil nietypowe bledy jezykowe. W koncu zapytalem sie go, czemu tak dziwnie mowi. Okazalo sie ze urodzil sie w Adampolu (Polonezkoy), jezyka polskiego uczyl sie w domu, Polska nic mu nie pomagala, nie dostal stypendium, nikt sie nim nie interesowal.
  Takich historii z racji licznych podrozy i pracy na obczyznie znam wiecej. Ja nie zrozumialem tego od razu, wymagalo to ode mnie sporego wysilku aby pojac, PO CO? Po co ci ludzkie, dla kogo uczyli sie j. polskiego? Z tego samego powodu nie rozumialem czemu mieszkajac w Chinach widzac polska czekolade, polska wodke, polskie mleko usmiechalem sie i to kupuje mimo ze jest dwa razy drozsze niz produkt obok.

 • Sebastian Roszak

  Zupełnie nie zrozumiał Pan sensu mojego wpisu…, ale nie mam już na to wpływu

 • xpictianoc

  a kozacy kubańscy sa z kuby… jestem czlonkim Kosciola katolickiego, uniwersalnego, przymiotnik rzymski odnosi sie do tradycji liturgicznej. Nie wystarczy dodac przymiotnik polski aby cos bylo polskie. Bycie patriota nie jest zarezerwowane tylko dla katolikow, ale dla wszystkich dla ktorych polskosc ma wartosc, z ktora nie tylko chca ale rowniez sie utozsamiaja.

 • Awi

  1/ Co to jest Kościol katolicki „uniwersalny” ……??

  2/Napisał Pan: „przymiotnik rzymski odnosi się do tradycji liturgicznej” . Czy Pan naprawdę sądzi, że Kosciol polskokatolicki różni od rzymskokatolickiego tylko tradycją liturgiczną? Jeżeli Pan tak uważa, to Pańska wiedza nt. katolicyzmu jest mocno kiepska …… Drogi Panie, ja dobrze wiem dlaczego ‚narodowcy muszą być rzymscy’, ale ciekawa byłam pańskiego wyjaśnienia …. Niestety, nie otrzymałam go.
  Przy okazji, proszę się zapoznać z tabelą gradacji Kosciolow Chrystusowych według J.Ratzingera (szukaj w „Dominus Iesus”).

  3/ Jest zasadnicza różnica miedzy „byciem patriotą” a byciem „narodowcem'”.To nie sa synonimy. A polega m.in. na tym, że patrioci nie kupują kijów bejsbolowych……..

 • Andrea

  do tradycji liturgicznej (i kanonicznej, duchowej, teologicznej) odnosi się „łaciński” w denominatiwie „Kościół łaciński”. Rzymski oznacza- i tak oznaczał przez co najmniej przez cale drugie millenium – podległość polityczną, jurysdykcyjną. Co prawda w określeniu ‚ryt rzymski” (inaczej niż w Kościołach wschodnich) mamy na myśli liturgię, lecz nie o obrządkach przecież lecz o kościele rozmawiamy.

 • xpictianoc

  czy pani zarty sobie robi? napisalem wyraznie, Kosciol katolicki PRZECINEK uniwersalny, oznacza to dokladnie to samo co oznaczaja poszczegolne uzyte terminy. Kosciol katolicki nie jest narodowy, jest uniwersalny, co oznacza iz jest droga zbawienia przewidziana dla wszystkich ludzi.
  Narodowcy nie musza byc rzymscy, przed wojna na slasku cieszynskim narodowcy to byli glownie luteranie,

 • Andrea

  Jasne… wyparcie… nieoczekiwane – niczym pomroczność jasna – wykluczenie cyfrowe… o niewygodnych rzeczach nagle „ciężko się dowiedzieć”, kiedy wystarczy kliknąć by obejrzeć i posłuchać. Demonstracja organizowana przez ONR i MW, z tymi samymi sztandarami, przez te same osoby co w katedrze. Jest organizator, jest osoba kierująca zgromadzeniem, są oficjalnie przemawiający/e ze sceny i jest oficjalne palenie przez nich kukły. Stękanie o nagłej, wybiórczej „ociężałości” wiarygodne więc nie jest. Wśród przykazań jest też takie o kłamstwie i fałszywym świadectwie, więc przynajmniej niech Pan nie kręci.

 • xpictianoc

  i…? termin Kosciol rzymskokatolicki niemal zawsze uzywany jest jako synonim dla Kosciol lacinski. Koscioly wschodnie katolickie rowniez podlegaja zwierzchnictwu Rzymu lecz nie okresla sie ich jako rzymskokatolickie. Ten watek jest calkowicie dla dyskusji nieistotny. W Polsce nie udalo sie powolac kosciola narodowego i Bogu dzieki, bez wzgledu na opinie nt rownych kosciolow starokatolickich ktore chcialby pretendowac to roli narodowych sensu stricto nimi nie sa.

 • xpictianoc

  haha na cale szczescie dzis wszystko jest nagrywane i wiadomo kto kukle spalil. Po wtore rozmowa jest o mszy i kazaniu. ONR ma na swoim koncie sporo grzechow i sam nie czuje do nich sympatii, tylko ze jedno to popierac a drugie stwierdzic ich prawo do gloszenia nawet radykalnych hasel. Naszet RPC stwierdzil ze niestety nie ma podstaw do delegalizacji ONR. Nie ma w Polsce srodowiska ktore byloby czyste jak gorska woda, mam teraz przywolywac co mowil Sikorski, Niesiolowski, Kurski, Miller, Palikot… glupot nie brakowalo, czesto byly to wypowiedzi skrajne i poza granica dopuszczalna w dyskursje publicznym. ONR nie jest wyjatkiem, tylko ze jesli nie zakazuje sie organizacji lewicowych za jawne lamanie prawa w Polsce i nawolywanie do legalizacji aborcji, do organizowanie pomocy w aborcji itd to moze zaczniecie szeregowac rzeczy w porzadku waznosci.

 • Awi

  „uniwersalny” to może być proszek do prania ……

 • xpictianoc

  pani sobie naprawde jakies zarty robi, prosze sprawdzic w slowniku termin uniwersalny i nie popisywac sie ignorancja.

 • Awi

  Chciałam przeczytać, ale komputer zaczął dzwonić i ukazał się napis: „Wykryto zagrożenie wirusem „, wiec szybko zamknęłam……

 • Andrea

  i…? termin Kosciol rzymskokatolicki niemal zawsze uzywany jest jako
  synonim dla Kosciol lacinski.
  ?? Gdzie tak jest używany? W niemal całej historii 2 Millenium, jak i obecnie, jest używany jako synonim, często zamiennie, z „Kościół katolicki” i oznacza całość tej części chrześcijaństwa, która podlega w różnym zakresie władzy Rzymu. Nie spotkałem się w dokumentach Pańskiej wspólnoty wyznaniowej z użyciem „rzymskokatolicki” jako „łaciński”. To jakaś nowomowa.

  Koscioly wschodnie katolickie rowniez
  podlegaja zwierzchnictwu Rzymu lecz nie okresla sie ich jako
  rzymskokatolickie.
  tak samo są (rzymsko)ktolickie jak i Kościół łaciński. Wasz ostatni Sobór autorytatywnie podkreślił, że należą do tej samej pełni katolickości, której kwintesencją jest dla Was uznanie politycznej roli Rzymu.

 • xpictianoc

  i co? Pan chyba ma trudnosci ze zrozumieniem podstawowych kwestii. Kosciol rzymskokatolicki jest podobnie jak koscioly orientalne kosciolem sui iuris, posiada wlasny kodeks prawa kanonicznego, wlasna tradycje liturgiczna itd. Dlatego tez mimo ze w kosciele rzymskokatolickim obowiazuje celibat w kosciolach wschodnich jest to juz inaczej regulowane, podobnie jak chocby kwestie ekskomuniki, w kosciolach wschodnich nie ma ekskomuniki latae sententiae. Roznic jest wiecej. Wszystkie koscioly ktore uznaja biskupa Rzymu za nastepce sw Piotra i uznaja jego pierwszorzedna role w kierowaniu Kosciola na ziemi sa kosciolami katolickimi. Jeszcze raz, prosze nie mieszac ze soba roznych kosciolow sui iuris!

 • Andrea

  i co? Pan chyba ma trudnosci ze zrozumieniem podstawowych kwestii.
  Kosciol rzymskokatolicki jest podobnie jak koscioly orientalne kosciolem
  sui iuris,

  Jeśli już to Kościół łaciński. Chociaż opinie Waszych kanonistów co do tego, czy kategorii „ecclesia sui iuris” można stosować wobec Kościoła łacińskiego sa mocno podzielone. Rzymskokatolickie kanony używają tej kategorii jedynie wobec rzymskich Kościołów wschodnich.

  posiada wlasny kodeks prawa kanonicznego, wlasna tradycje
  liturgiczna itd. Dlatego tez mimo ze w kosciele rzymskokatolickim
  obowiazuje celibat w kosciolach wschodnich jest to juz inaczej
  regulowane, podobnie jak chocby kwestie ekskomuniki, w kosciolach
  wschodnich nie ma ekskomuniki latae sententiae.

  W kościołach rzymskokatolickich jest wiele tradycji kanonicznych, liturgicznych, duchowych czy teologicznych. Natomiast zarówno Kościół łaciński, jak i Kościoły wschodnie sui iuris – według nauczania Pana wspólnoty religijnej – należą tak samo, choć w różnych formach, do tej pełni katolickości, która rozumiana jest jako podległość Rzymowi.

  Roznic jest wiecej.
  Wszystkie koscioly ktore uznaja biskupa Rzymu za nastepce sw Piotra i
  uznaja jego pierwszorzedna role w kierowaniu Kosciola na ziemi sa
  kosciolami katolickimi.
  Dokładnie. W rzymskiej katolickości tym co łączy różnorodność tradycji – tak w obrębie Kościoła łacińskiego jak i Kościołów sui iuris – jest uznanie właśnie roli Rzymu, dlatego jest przecież nazywana rzymskokatolicką. Dla wszystkich rzymskokatolickich kościołów – czy będzie to Kościół łaciński, czy Kościoły wschodnie sui iuris – właśnie Rzym stoi tak w centrum pełni katolickości – w odróżnieniu od innych form katolickości. Wszyscy wyznajemy „una sancta catholica”, lecz nie dla wszystkich oznacza to „romana”, jedynie dla tych, którzy rolę Rzymu – na Wschodzie i Zachodzie – widzą tak, jak Pan to sformułował.
  Wszystkie oficjalne wypowiedzi czy nazwy używane w Pana Kościele używają zamiennie ‚rzymski’, „rzymskokatolicki” i „katolicki”. Nigdzie nie spotkałem zamiennego użycia „Kościół rzymskokatolicki” i „Kościół łaciński”- co Pan zdaje się z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu mylić. To nie sprawa jedynie nazwy,ale fundamentalnej treści – tego jak rozumiana jest pełnia katolickości, która wszyscy wyznajemy.

  Jeszcze raz, prosze nie mieszac ze soba roznych
  kosciolow sui iuris!
  Przyłączam się do tego nader słusznego apelu. Proszę nie mieszać!

 • xpictianoc

  http://www.epiphanybyzantinecatholic.org/faq.html fakty są takie, pomimo wieloletniego angażowania się w życie różnych wschodnich kościołów katolickich, nie spotkałem się z autodefinicją „rzymski katolik” z ich strony. Jest taki jeden kościół wschodni, które nie jest unicki, z prostego aktu, jak sami maronici przyznają, ich współnota nigdy nie odłączyła się od jednosci z biskupem Rzymu.

  Ja rozumiem, że upierając się co do twierdzeń, iż Kościól katolicki jest tylko jedną z form katolickości, rzymską, łatwiej uzadanić swoje hererodoksyjne podejście na katolickiego nauczania. To jakby mówić, że kościół jest pawłowy, piotrowy, czy janowy. Kościół powołany przez Pana Jezusa jest jeden, zgodnie z pozostawionymi pismami NT i Tradycją, owczarnia Chrystusowa powierzona jest Piotrowi.

  Jedno to podział w łonie katolicyzmu na rzymski (łaciński, zachodni) i wschodni (grecki, egipski, etiopski itd). Podobnie jak w samej tradycji zachodniej można mówić o lokalnych tradycjach jak mozarabska, wenecka, mediolańska itd.

  Swego czasu Lwów był stolicą trzech katolickich biskupstw, rzymskokatolikiego, greckokatolickiego i ormiańskokatolickiego, wszystkie trzy były połączone w jednej wierze, zachowując swoje własne różnice i tradycje.

 • Jadźka Klatka

  Komentarz z 18 dnia temu jakaś zaraza ocenzurowała – a przecież cenzura ponoć odeszła w mroki historii.
  Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie
  duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat (1J.4:1).
  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  – godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać
  prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, oszustów, seksualnych dewiantów,
  społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy
  Wszechrzeczy, znawców niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na
  twarzach noszą od wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach
  świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca
  zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i
  hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest
  szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki
  Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa,
  na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni,
  której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają
  walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten
  sposób zawsze będą mieli większość.
  ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba
  mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego
  grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego
  narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe
  uczynki” (Ap 18. 4).

 • Jadźka Klatka

  A mój tekst – kto ocenzurował? Duch Święty??

 • Herakliusz

  Dzisiaj (18 maja) w Toruniu usakralniony szał-pał i
  świst-pis-d spędzono moherową gawiedź na konsekracje świątyni pw. Niekopulanej
  Dziewicy zwanej Gwiazdą Nowej Ewangelizacji i Wielkiego Herosa Cnót Wszelakich
  ksywa JaPa2. Wewnątrz szopki, pod kopulistym dachem kiczowatego sanktuarium
  (gdzie ich bóg nie mieszka) rozsadziła się kamaryla świętobliwych szamanów i
  zaproszonych gości w tym niemalże cały rząd Rzeczypospolitej z kurduplem na
  czele.

  Natomiast pospólstwo, gmin, moherowa gawiedź – czyli
  fundatorzy tego usakralnionego cyrku po oddaniu darów serca w postaci biletów
  płatniczych NBP na zewnątrz pod gołym niebem bo miejsca wewnątrz zabrakło.

  Tysiąc+50 lat wiary w cud…
  Biedny kraj, ciemny lud…

 • Herakliusz

  Kiedy ta bigoteria we wschodniej Polsce zacznie się wreszcie porządnie modlić? Znów im ten niewyobrażalnie sprawiedliwy i miłosierny Pam-Buk nawałnicę zesłał i porozpierdał im chałupy i zniszczył to co na polach rosło. Może chce ich zagłodzić i szuka kolejnego Hioba?
  Poza tym – jeżeli już nie Opatrzność – to co robi Niekopulana (zawsze) Dziewica Królowa Polski?
  Przecież szał pielgrzymkowy na Jasną Górę pod wodzą toruńskiego specjalisty od niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw trwa od kilku lat i co ciekawe na bezbożnym Zachodzie (czyli Ziemiach Wyzyskanych) takich klęsk – od ostatniej wizyty Wielkiego Herosa Cnót Wszelakich w roku 1997 – czyli od wielu lat nie ma.
  Niech no Episkookupant weźmie się do roboty i zbada ten usakralniony meteorologicznie paradoks.

 • Przemek Leniak

  ksenofobia i rasizm sprzeczne z ewangelią? no doprawdy…

  warto przypomnieć chyba w tym kontekście rozmowę Jezusa z Syrofenicjanką którą relacjonuje ewangelista Marek :”Wybrał się stamtąd i udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, lecz nie mógł pozostać w ukryciu. Wnet bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, upadła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka rodem, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. Odrzekł jej: «Pozwól wpierw nasycić się dzieciom; bo niedobrze jest zabrać chleb dzieciom, a rzucić psom». Ona Mu odparła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jadają z okruszyn dzieci». On jej rzekł: «Przez wzgląd na te słowa idź, zły duch opuścił twoją córkę». Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku, a zły duch wyszedł.”

  nie trudno w tym nazwaniu przez Jezusa dziecka Syrofenicjanki psem odnaleźć i ksenofobię i rasizm właśnie…

  oczywiście sensem całego zdarzenia i całej rozmowy nie jest wcale ksenofobia czy rasizm tak bardzo tu przecie widoczny lecz wiara i miłość która przezwycięża ziemskie podziały…

  gdy mała grupka feministek postanowiła zakpić z wiary słusznie doczekało się to oburzenia

  działania owych feministek nie miały nic wspólnego z postawą Syrofenicjanki

  nie przyszły one do świątyni z żadną prośbą ani też z żadnym wyrazem wiary – przyszły z pogardą i z tą że pogardą wyszły

  ale na czym że ma polegać niby profanacja świątyni przez aktywną modlitwę i aktywne uczestnictwo w mszy?

 • Przemek Leniak

  Red Bruncz nadzwyczaj dziwnie rozumie owo luterańskie sola scriptura skoro zamiast ewangelii Marka woli odnosić się do Tolkiena…
  możnaby pomyśleć że luteranie czczą jakichś Valarów…