Religie dla Pokoju – międzyreligijne spotkanie w Lindau

0

Nie wolno używać religii jako usprawiedliwienia dla niezgody i wojny. Religie musza być instrumentami pokoju – powiedział na rozpoczęcie 10. Światowego Zgromadzenia „Religions for Peace” (Religie dla Pokoju) w Lindau prezydent Niemiec Frank Walter Steinmaier. Odbywający się do pięć lat zjazd liderów religijnych jest największym na świecie spotkaniem międzyreligijnym.

Do bawarskiego Lindau przybyło ponad 900 przedstawicieli różnych religii z ponad 100 krajów.

Dziesiąte już spotkanie istniejącego od 1970 roku forum Religions for Peace skoncentruje się tym razem na znaczeniu młodzieży i kobiet przy budowania pokoju między państwami i religiami. Dyskutowane też będą kwestie związane z konfliktami w wielu częściach świata (m.in. Bangladesz, Południowy Sudan, Kongo i Korea Płn./Płd.) i roli, jaką mają do odegrania religie.

Przedstawiciele Religions for Peace byli zaangażowani w procesy pokojowe na Bałkanach i w Rwandzie.

Oprócz obrad plenarnych, spotkaniach w grupach, uczestnicy mają możliwość indywidualnych rozmów w chronionych pomieszczeniach.

Obecni są przedstawiciele największych religii monoteistycznych, ale także innych religii. Najliczniejsza jest reprezentacja chrześcijan – obecny jest m.in. ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej, a także przedstawiciele Watykanu oraz międzynarodowych organizacji ekumenicznych, w tym Światowej Rady Kościołów.

Forum posiada czterech moderatorów reprezentujących różne religie – chrześcijańskim moderatorem Religions for Peace jest kardynał John Onaiyekan, arcybiskup metropolita Abudży (Nigeria). Sekretarzem generalnym jest obecnie dr William F. Vendley (USA).

Obrady potrwają do 23 sierpnia.


galeria