Centra szczepionkowe w anglikańskich katedrach

0

Światowe media zelektryzowała informacja o wynalezieniu przez Pfizer i BioNTech szczepionki na covid-19 o wysokim, bo 90-procentowym stopniu skuteczności. Jednym z problemów, z którym będzie się trzeba zmierzyć, to logistyka szczepień. W Wielkiej Brytanii swoją pomoc zaoferowały diecezje Kościoła Anglii, które chcą udostępnić katedry na centra szczepionkowe.


Jak informuje tygodnik Church Times, do Wielkiej Brytanii ma trafić przed końcem bieżącego roku 10 milionów szczepionek, a kolejne 30 milionów już zostało zamówione. Odzew ze strony Kościoła anglikańskiego był błyskawiczny – dziekani katedr w Lichfield, Blackburn, Gloucester, St Edmundsbury, Guildford oraz londyńska katedra Southwark zaoferowali katedry jako miejsca na bezpieczne centra szczepionkowe dla ludności.

W zeszłym miesiącu w zbudowanej w latach 30. XX wieku katedrze Guildford stworzono tymczasowy punkt szczepień przeciwko grypie i udało się zaszczepić ponad 800 osób.

Prowadzone są już zaawansowane rozmowy między władzami kościelnymi a zarządem NHS (National Health Service). W odniesieniu do planowanych szczepień przeciwko covid-19, ocenia się, że choćby w katedrze Blackburn będzie można w ciągu tygodnia zaszczepić 1700 osób, a udostępnienie części świątyni będzie trwało od 12 do 14 miesięcy.

W ramach drugiego lockdownu kościoły w Wielkiej Brytanii są zamknięte, a nabożeństwa transmitowane są w środkach masowego przekazu i w mediach społecznościowych.

Niedawno prymasi 41 prowincji Wspólnoty Anglikańskiej zaapelowali we wspólnej odezwie, aby szczepionki na covid-19 trafiły w pierwszej kolejności do najbiedniejszych krajów, które zostały szczególnie dotknięte przez pandemię.