Ewangelicki biskup o uchodźcach

48

Chciałbym abyśmy byli Kościołem służącym Bogu poprzez miłość wyrażaną pomaganiem biednym. Kochajmy uchodźców bo w nich przychodzi do nas Chrystus – napisał w liście pasterskim ws. uchodźców ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

W obszernym liście pasterskim, który będzie odczytywany z ambon w polskich kościołach luterańskich w najbliższą niedzielę, Biskup Kościoła odniósł się również do głosów, sprzeciwiających się przyjmowaniu uchodźców

Niestety wypowiadają je także osoby publiczne, politycy. Jest to o tyle niezrozumiałe, że wielokrotnie w dziejach Polski i to wcale nie tak dawno, część naszych rodaków była zmuszana do ucieczki z kraju.

Zwierzchnik polskich luteranów podkreślił, że otwieranie serc na potrzeby innych nadaje kolorytu chrześcijańskiemu powołaniu i jest to również obowiązek każdego Kościoła, nawet jeśli nielicznego:

Wypada więc zadać sobie pytanie: Jak przyjmiemy emigrantów, my Polacy i wierzący chrześcijanie? Właściwie – mógłby ktoś powiedzieć – to nie problem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bo jesteśmy zbyt małą społecznością, jesteśmy zbyt biedni. Nie mamy zbyt wiele do zaoferowania. Ale jako mniejszość religijna, zdecydowanie na mniejszą skalę, doświadczaliśmy wyobcowania, jakie będzie doświadczeniem uchodźców. Może te doświadczenia pozwolą na większą dozę współczucia, zrozumienia?

Bp Samiec zaapelował o poruszanie sprawy uchodźców podczas godzin biblijnych, spotkań parafialnych oraz kazań. Zachęcił parafie do rozważenia możliwości przyjęcia uchodźców.

List pasterski biskupa Samca jest pierwszym apelem zwierzchnika Kościoła zrzeszonego w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

>> Cały tekst listu pasterskiego bp. Jerzego Samca

>> Luter2017.pl: Luteranie pomagają uchodźcom

galeria