Liderzy religijni przeciwko terapii konwersyjnej

0

Ponad 450 liderów różnych religii podpisało deklarację przeciwko przemocy wobec osób LGBT+ i opowiedziało się za zakazem tzw. terapii konwersyjnej. Pomysł deklaracji wypłynął od Globalnej Komisji Religijnej ds. LGBT+, która sprzeciwia się kryminalizacji z powodu orientacji seksualną. Organizacja występuje na rzecz obrony osób LGBT, szczególnie w krajach, które sankcjonują lub przyzwalają na przemoc wobec osób o innej orientacji niż heteroseksualna.

Deklaracja stwierdza, że wszyscy ludzie wszystkich orientacji seksualnych i tożsamości płciowych są częścią stworzenia i naturalnego porządku i jasno sprzeciwia się tzw. terapii konwersyjnej (preparatywnej): „Wzywamy, aby wszelkie próby zmiany, nacisków lub wymazywania seksualnej orientacji, tożsamości lub ekspresji płciowej kogokolwiek, powszechnie zwane „terapią konwersyjną” zostały zakończone i ze względu na swój szkodliwy charakter, zakazane.”

Dokument podpisało dotychczas ponad 450 osób, głównie chrześcijan, ale są też przedstawiciele różnych odmian judaizmu, islamu, hinduizmu, buddyzmu czy sikhizmu.

Wśród chrześcijańskich sygnatariuszy najwięcej jest duchowieństwa anglikańskiej, w tym kilkudziesięciu biskupów z różnych stron Wspólnoty Anglikańskiej, w tym abp Desmond Tutu, ale są również biskupi luterańscy z Norwegii czy Szwecji, moderatorzy i inni duchowni z Kościołów metodystycznych, baptystycznych.

Aktualnie wśród sygnatariuszy jest niewielu katolików – głównie są to świeccy, w tym była prezydent Irlandii Mary McAleese oraz paru duchownych – o. Timothy Radcliffe OP, były generał dominikanów i bp Francis D. Alleyne OSB, ordynariusz diecezji Georgetown w Gujanie.

Deklarację mogą również podpisywać osoby prywatne, nie pełniące żadnych funkcji religijnych.


>> Bezpośredni link do deklaracji


 

galeria