Nigeria: od mordowania chrześcijan do ludobójstwa

0

Ponadpartyjna grupa parlamentarzystów Wielkiej Brytanii ds. Międzynarodowej Wolności Religii i Wyznania wydała raport, w którym apeluje do rządu o zwrócenie większej uwagi na sytuację chrześcijan w Nigerii – informuje portal Premier Christian News. – Mordowanie chrześcijan toruje drogę do ludobójstwa w Nigerii – stwierdza tekst.


Raport Nigeria: Unfolding Genocide? (Nigeria: Wyniałające się ludobójstwo?) koncentruje się na masowych morderstwach dokonywanych na chrześcijanach przez ekstremistyczne organizacje islamskie Boko Haram oraz Fulani.

Od początku 2020 roku odnotowano liczbę co najmniej tysiąca zabitych chrześcijan, co od 2015 roku daje liczbę 6000 zamordowanych. Ponad 2,5 miliona Nigeryjczyków opuściło swoje domostwa – powiedziała w rozmowie z Premier baronowa Caroline Cox, współprzewodnicząca parlamentarnej grupy. Brytyjska polityczka zapoznała się z sytuacją chrześcijan na miejscu i opisała konkretne przypadki prześladowań, szczególnie wobec kobiet.

Według Cox brytyjski rząd nie docenia religijnych czynników, mających wpływ na sytuację w Nigerii, koncentrując się głównie na aspektach klimatycznych. – Nie neguję implikacji, jakie pociągają za sobą zmiany klimatyczne, ale to zagadnienie nie wyjaśnia pełnej skali horroru i okropności skierowanych głównie wobec chrześcijan – podkreśliła.

W lipcu 2018 roku Nigeryjska Izba Reprezentantów uznała, że morderstwa dokonane w większości chrześcijańskich wioskach w stanie Plateau były ludobójstwem i wezwała rząd federalny do podjęcia zdecydowanych działań, w tym zakładania sierocińców w obszarach dotkniętych masakrą chrześcijan i przedstawicieli innych religii.

Nigeryjskie władze zgłaszają co jakiś czas sukcesy w walce z terrorystami. Według deklaracji prezydenta Muhammasa Buhariego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy miało zginąć ok. 1400 islamskich terrorystów.

W tym zachodnioafrykańskim kraju 53% ludności wyznaje islam, a ok. 45-47 % chrześcijaństwo (większość wśród chrześcijan stanowią protestanci – głównie anglikanie i zielonoświątkowcy). Społeczność muzułmańska zamieszkuje przeważnie północne prowincje, w których obecna jest również diaspora chrześcijańska.