PiS będzie wspierał Kościół katolicki

3

„Prawo i Sprawiedliwość wspierało i będzie wspierać Kościół katolicki we wszystkich kwestiach, w których może on uzyskać poparcie ze strony państwa” – zadeklarował przewodniczący tej partii Jarosław Kaczyński. Szef PiS gościł dziś w Sosnowcu i Będzinie (Śląskie), gdzie zwiedził muzeum diecezji sosnowieckiej oraz spotkał się z parlamentarzystami i samorządowcami z regionu.

Podczas spotkania w sosnowieckim muzeum diecezjalnym, prezes PiS mówił zgromadzonym, że od czasów początków polskiej transformacji ustrojowej trwa wojna przeciw Kościołowi katolickiemu. Zapewniał też o swoim pełnym wsparciu dla tego Kościoła:
– „Sfera polityczna oraz sfera nauki i działalności Kościoła, to sfery oddzielne, ale we wszystkich kwestiach, w których Kościół może uzyskać poparcie ze strony państwa, my takiego poparcia udzieliliśmy w latach 2006-2007 i jeśli przyjdzie nam powrócić do władzy, w co głęboko wierzę, będziemy udzielać go w dalszym ciągu”.

Zaznaczył, że walka z Kościołem była główną płaszczyzną pierwszego sojuszu reprezentantów systemu komunistycznego z przedstawicielami ideologii liberalnej. Ocenił, że w tej nadal trwającej walce PiS stoi po dobrej stronie. Zastrzegł też, że wsparcie PiS dla Kościoła katolickiego nie oznacza podpierania się nim w działalności politycznej.

Kaczyński przypomniał, jak podczas kampanii wyborczej w 1991 r. mówił w Sosnowcu, że rola Kościoła w Polsce przekracza ramy religijne:
– „Nawet ludzie niewierzący, choć jest ich w Polsce niewielu, powinni przyjąć, że każdy, kto w Polsce chce niszczyć Kościół i te wartości, które Kościół reprezentuje, nastaje nie tylko na religię katolicką, religię ogromnej większości Polaków, ale nastaje na sam naród”.

Jak dodał, system wartości głoszony przez Kościół katolicki jest jedynym takim systemem szeroko znanym w Polsce. Ocenił, że w wymiarze społecznym inne systemy wartości – wywodzące się z innych wyznań czy religii lub ateistyczne – nie funkcjonują, stąd jedynym przeciwstawieniem dla nauki Kościoła jest nihilizm.

komentarze

 • jh

  Ocenił, że w wymiarze społecznym inne systemy wartości – wywodzące się z innych wyznań czy religii lub ateistyczne – nie funkcjonują, stąd jedynym przeciwstawieniem dla nauki Kościoła jest nihilizm.

  Gdyby Polska była muzułmańska, Kaczyński zapewne twierdziłby, że nic poza islamem nie funkcjonuje i jako takie jest nihilizmem…

  Coś bardzo płytki ten katolicyzm Kaczyńskich…

 • Jj

  Prawdziwie „ekumeniczne” oblicze prezesa pis-u…

 • Radek Malicki

  Pis będzie wspierać Kościół? A gdzie był PiS gdy ponad rok temu głosowano nad wprowadzeniem do konstytucji zapisaów o ochronie życia nienarodzonych??? Kaczyński uprawia perfidną i demagogiczną kampanię, kieruje sie koniunkturaizmem. Już pokazał jaki z niego obrońca moralnej nauki katolickiej. Żaden. Przy tamtym głosowaniu był wręcz tego nauczania przeciwnikiem.


  Jezus Chrystus, Boga Syn, Zbawiciel