Południowi baptyści i biała supremacja

18

Doroczne zgromadzenie Konwencji Południowych Baptystów (SBC) obradujące w Phoenix 14 czerwca br., potępiło ideologię prawicowego ruchu alt-right, promującego białą supremację. Wpierw jednak uchwała przepadła, ponieważ komitet zarządzający obradami SBC nie chciał dopuścić do procedowania nad wnioskiem.

Wniosek został złożony przez Dwighta McKissica, czarnoskórego pastora SBC z Teksasu, który chciał jednoznacznego potępienia „wstecznych ideologii, ksenofobicznych uprzedzeń i rasowej bigoterii” ze względu na eskalację tych zjawisk po ostatnich wyborach prezydenckich. Według pastora McKissica ruch nacjonalistów promujących alt-right ma również swoich zwolenników w SBC. Wniosek McKissica został jednak oddalony przez liderów SBC, którzy zarzucili mu zły styl i nieodpowiedni język.

Decyzja została zmieniona po protestach dużej grupy członków SBC i fali krytyki, jaka wylała się na Kościół w mediach społecznościowych. Internauci zarzucali SBC, że nie chce jednoznacznie potępić rasizmu. Do prac nad zmianami w projekcie rezolucji McKissica wyznaczono Russella Moore’a, jedną z najbardziej znanych postaci SBC, zmarginalizowanego jednak po ostrej krytyce prezydenta Donalda Trumpa, który m.in. dzięki konserwatywnym ewangelikałom wygrał wybory. Tekst opracowany przez Moore’a został przyjęty przez delegatów. Uchwała SBC potępia wszelkie formy rasizmu, w tym także alt-right, jako sprzeczne z ewangelią Jezusa Chrystusa.

SBC, które powstało w 1845 roku,  jest największym wyznaniem protestanckim w USA. SBC jest wynikiem rozłamu w Kościele baptystów w kwestii niewolnictwa – zbory, które utworzyły SBC, opowiedziały się za zachowaniem niewolnictwa. Dopiero w 1995 roku SBC przeprosiła za tolerowanie niewolnictwa i rasizmu, a 17 lat później wybrała Afroamerykanina na pierwszego prezydenta SBC.

galeria