Rok Jana Pawła II, Rok Kultury, Rok Husa

8

1 stycznia 2015 to nie tylko początek nowego roku kalendarzowego, ale w skali kraju i Kościołów rok poświęcony ważnym postaciom i ważnej sprawie.

W grudniu 2014 roku Sejm RP podjął uchwałę, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Z kolei polscy luteranie rozpoczęli Rok Kultury, a w lipcu reformowani zakończą obchody Roku Jana Husa.

Z okazji zbliżającej się 10. rocznicy śmierci Jana Pawła II oraz pierwszej rocznicy kanonizacji papieża z Polski Sejm Rzeczypospolitej Polski postanowił uczcić osobę i dorobek Karola Wojtyły, ogłaszając Rok 2015 Rokiem Jana Pawła II. – Niech motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: Czuwam – to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje – czytamy w uchwale.

Z kolei Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce zainaugurował Rok Kultury – to kolejny tematyczny rok, który jako część Dekady Lutra nazywanej również Dekadą Reformacji, przygotowuje ewangelików do obchodów 500-lecia Reformacji. To właśnie kultura będzie często przewijać się przez ewangelickie media, a organizowane wydarzenia kulturalne jeszcze mocniej ukażą dorobek kulturowy Kościoła luterańskiego. XVI-wieczna Reformacja stanowiła rewolucję w globalnej kulturze, nie tylko religijnej, i do dziś inspiruje (nie)chrześcijan na całym świecie.

Kościół ewangelicko-reformowany kontynuować będzie obchody Roku Jana Husa, wybitnego teologa i męczennika za wiarę spalonego na stosie podczas Soboru w Konstancji 6 lipca 1415 roku. Pamięć i dziedzictwo ks. Jana Husa żywe jest w wielu Kościołach chrześcijańskich, nie tylko – rzecz jasna – w czeskim Kościele husyckim, lecz także w Kościołach reformowanych i luterańskich. Obchody Roku Husa zakończą się w lipcu 2015 roku.

galeria

komentarze

 • Ksawery Sarnecki

  Ale oczywiście jak na ekumenizm.pl przystało – ilustracja przedstawia tylko Jana Husa 🙂

 • Redakcja

  Bo akurat tylko taką mieliśmy z pełnymi prawami do użycia. A co się Panu nie podoba? Wizerunek JP2 znany jest powszechnie.

 • Montsegur

  Jan Paweł z Sydney

 • Awi

  Co to jest, co Jan Pawel trzyma w lewej ręce? Bo to chyba nie pastorał?

 • Montsegur

  Palma

 • Awi

  Aha. Męczeńska, rozumiem?

 • Montsegur

  Nie wiem. Może chodzi o coś, co palma reprezentuje w księgach Biblii
  http://www.hallelu-yah.nl/thepalmtree2.html

  W ostateczności chyba trzebaby zapytać artystę, który wykonał tę rzeźbę

 • Ernest Mamrot

  Pędzi pociąg historii
  błyska stulecie – semafor
  Rewolucji nie trzeba glorii nie trzeba szumnych metafor.
  Potrzebny jest Maszynista, którym jest On:
  towarzysz, wódz, komunista –
  STALIN – słowo jak dzwon!
  Władysław Broniewski
  ++++++++++++
  Pędzi pociąg historii
  błyska stulecie – semafor
  Odnowy w Duchu Świętym nie trzeba glorii
  nie trzeba szumnych metafor.
  Potrzebny jest Maszynista, którym jest On:
  Wielki Ojciec Święty – Jan Paweł II
  Nasza Opoka – słowo jak dzwon!
  Ernest mamrot
  ++++++++++++++++++++++++++++
  Święty Odnowiciel, nieskazitelny, Wielki – mało – Ogromny Człowiek, Ojciec Święty, największy w historii świata „ałtorytet” – od 2 kwietnia 2005 roku biesiaduje w Domu Ojca. A tego ducha co miał zstąpić i odnowić oblicze ziemi… tej ziemi jak nie ma tak nie ma. Czyż teraz nie może go do nas wysłać?
  Jednej podstarzałej moherowej „róży” (relacja w radio Maryja) – nawet pomachał łapką spomiędzy chmurek podczas ostatniego zaciemnienia słońca. Miała takie cudowne objawienie. Chyba była trzeźwa, (w tym wieku już się nie pije) a czy przy zdrowych zmysłach…? Bóg
  jedyny wie i ojciec Tadeusz. W polskich mediach szał – ponad 300 pomników, do tego setki nazw ulic, szkół imienia, miast i …. o zgrozo chyba nawet szaletów miejskich. Nie dziwię się „niezależnym”
  mediom komercyjnym, ale to, co dzieje się w mediach publicznych, przechodzi ludzkie pojęcie. Połowę informacji w wiadomościach czy panoramie zajmują informacje o poświęceniach, pokropkach, otwarciach, wydaniach, emisjach, edycjach, obchodach wizyt i rocznic śmierci – pardon, nie śmierci, bo nie umarł, tylko odszedł do Domu Ojca – zastępca Boga na ziemi. Jan Paweł II – jak kiedyś Lenin – wiecznie żywy.