Teolog i b. zielonoświątkowy pastor nowym prezydentem Malawi

0

Po 13 miesiącach protestu i unieważnionych przez Trybunał Konstytucyjny wyborach prezydenckich z 2019 roku dr Lazarus Chakwera został wybrany nowym prezydentem Malawi, wschodnio-afrykańskiego państwa z liczbą 19 mln. mieszkańców. Chakwera jest doktorem teologii i b. zwierzchnikiem Kościoła Zborów Bożych (Assemblies of God), jednego z najstarszych i największych Kościołów zielonoświątkowych na świecie.


Chakwera zwyciężył w wyborach przeciwko dotychczasowemu prezydentowi Peterowi Mutharika, zdobywając 58% głosów, a do urn poszło 65% uprawnionych do głosowania. – Akceptuję to wezwanie do służenia wam, ponieważ służę Bogu. Musimy się wszyscy przebudzić. Nadszedł czas by wyrwać się ze snu i spełnić nasze marzenia – powiedział zwycięzca wyborów cytowany przez portal Evangelical Focus.

Na swoim profilu na Twitterze Chakwera umieścił swoje prezydenckie zdjęcie z wotum dziękczynnym: „Dziękuję Ci, Panie Jezu”

Religijny język Chakwery nie jest dziełem przypadku – nowy prezydent Malawi jest doktorem teologii w Malawi, byłym wykładowcą teologii w USA oraz byłym pastorem Kościoła Zborów Bożych, którym kierował jako prezydent (odpowiednik biskupa) w latach 1989-2013. Do federacji Kościoła Zborów Bożych należy ok. 70 milionów zielonoświątkowców na całym świecie.

Zdecydowana większość obywateli Malawi wyznaje chrześcijaństwo z dużą mniejszością muzułmańską szacowaną na 15-20% populacji. Największym wyznaniem chrześcijańskim jest Kościół rzymskokatolicki, do którego należy ok. 20% obywateli, jednak większość chrześcijańskich obywateli należy do Kościołów protestanckich, w tym przede wszystkim do (ewangelicko-reformowanego) Prezbiteriańskiego Kościoła Środkowej Afryki (ok. 18-19%). Pozostałe wyznania to zielonoświątkowcy różnych denominacji (ok. 10%), anglikanie (ok. 3%) oraz mniejsze wspólnoty tradycji adwentystycznej, baptystycznej i luterańskiej.