Aresztowanie podejrzanych o napad na Kościoły w Tanzanii
- 9 listopada, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Policja małej, zamieszkałej głównie przez muzułmanów Wyspy Zanzibar w Tanzanii, zatrzymała trzech podejrzanych o zniszczenie w październiku dwóch miejscowych kościołów katolickich i podpalenie jednego kościoła protestanckiego. Zgodnie ze stwierdzeniem katolickiego biskupa Augustine Shao, kościół w Tunguu został zaatakowany 13 października około godziny 22:00. 15 października podpalono mały kościółek protestanckiego Kościoła Afryka dla Jezusa. Tego samego dnia katolicki kościół w Mchangani, który jest domem […]
Policja małej, zamieszkałej głównie przez muzułmanów Wyspy Zanzibar w Tanzanii, zatrzymała trzech podejrzanych o zniszczenie w październiku dwóch miejscowych kościołów katolickich i podpalenie jednego kościoła protestanckiego.
Zgodnie ze stwierdzeniem katolickiego biskupa Augustine Shao, kościół w Tunguu został zaatakowany 13 października około godziny 22:00. 15 października podpalono mały kościółek protestanckiego Kościoła Afryka dla Jezusa. Tego samego dnia katolicki kościół w Mchangani, który jest domem modlitwy dla około 120 katolików żyjących w południowej części Unguja, został całkowicie spalony.
Biskup podkreślił, że dotąd obydwie wspólnoty, muzułmanie i katolicy, żyli ze sobą bardzo dobrze. Podkreślił jednak, że „mamy fanatyków z obydwu stron. Mamy fanatyków chrześcijańskich, którzy prowokują muzułmańską większość. Mamy również fanatyków muzułmanów, którzy prowokują mniejszość”.
Miejscowa gazeta „Guardian” opublikowała, że główny mułła Zanzibaru, szejk Harith bin Khelef, potępił ataki na kościoły domagając się, aby muzułmanie uszanowali wolność wyznania. Powiedział wręcz, że wszyscy obywatele, którzy kochają pokój, powinni potępić ataki.
Szef policji Zanzibaru, Khalid Iddi Nuizani, twierdzi, że ataki były dziełem „wandali” i nie mają nic wspólnego z działalnością polityczną lub religijną. Dodał również, że policja zwiększyła patrole wokół chrześcijańskich świątyń.
Na początku tego roku napięcia w Zanzibarze, w półautonomicznym terytorium Tanzanii, się wzmogły. 5 marca islamska grupa Jumuia ya Uamsho w Mihadhara zorganizowała generalne zgromadzenia przeciw przez rząd zakazowi przeprowadzania przez nią jej manifestacji. Do podjęcia takiej decyzji doszło po jednej z manifestacji, podczas której organizacja ta rozpowszechniała materiały video i pisma uczące prowadzenia „świętej wojny”.
10 marca podpalono kościół rzymskokatolicki w centralnej dzielnicy Jumbi. 17 marca nieznani sprawcy podpalili szkolny autobus należący do katolickiej szkoły. W ubiegłym roku na wyspie Pemba zaatakowano kościół katolicki i należący do tego Kościoła samochód. Na Pemba żyje ponad 15 tysięcy katolików. Działają tam również anglikanie i luteranie.
Historycznie Zanzibar różni się znacznie od kontynentalnej części Tanzanii, gdzie ponad 50 procent ludności to chrześcijanie. Zanzibar to dawne centrum handlowe arabsko-perskie, które w wiekach XVI i XVII było zarządzane przez Portugalię, ale na początku XVIII wieku powróciło do arabskich Omanii. Ugoda angielsko-niemiecka z 1890 r. podporządkowała, jako protektorat, Zanzibar Wielkiej Brytanii. W 1964 r. Zanzibar połączył się z Tanganiką tworząc Zjednoczoną Republikę Tanzanii.