BBC zrezygnowało z emisji “Popetown”
- 27 września, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Na decyzję BBC o tym, czy rozpocząć emisję kreskówki, której treść mogłaby być odebrana przez katolików jako atak na Kościół, trzeba było długo poczekać. Początkowo do realizacji przedsięwzięcia twórcy kreskówki Popetown podchodzili z entuzjazmem, który ustał na wieść o skargach wpływających do BBC na krótko przed decyzją o dacie rozpoczęcia emisji. W ostatnim czasie BBC miało przekazać prawa do filmu animowanego stacji BBC3. Tymczasem decyzją zarządu stacji oraz jej dyrektora, Stuarta […]
Na decyzję BBC o tym, czy rozpocząć emisję kreskówki, której treść mogłaby być odebrana przez katolików jako atak na Kościół, trzeba było długo poczekać. Początkowo do realizacji przedsięwzięcia twórcy kreskówki Popetown podchodzili z entuzjazmem, który ustał na wieść o skargach wpływających do BBC na krótko przed decyzją o dacie rozpoczęcia emisji. W ostatnim czasie BBC miało przekazać prawa do filmu animowanego stacji BBC3. Tymczasem decyzją zarządu stacji oraz jej dyrektora, Stuarta Murphy’ego, kreskówka nie pojawi się w telewizji. „Mimo całego twórczego wysiłku, jaki został włożony w realizację projektu filmu oraz jak najlepszych chęci wszystkich zaangażowanych, wesoła strona kreskówki nie usprawiedliwia potencjalnej szkody, którą mogłaby ona wyrządzić. Decyzja jednak nie była łatwa” — stwierdził Murphy.
Animowana satyra, przewidziana na 10 odcinków, przedstawia między innymi papieża, któremu głos podkładać miał znany angielski komik, Ruby Wax. Kreskówkowy biskup Rzymu jest zdziecinniałym dziadkiem, skaczącym po Watykanie na trampolinie pogo. Większość przedstawicieli BBC, jak chociażby jej dyrektor, Jana Bennett, jest zadowolona z decyzji.
Biskup Portsmouth, Crispian Hollis, wyraził swoje zadowolenie w związku z postanowieniem stacji BBC. Jego zdaniem jakakolwiek próba umniejszenia autorytetu papieża jest dla społeczności rzymskokatolickiej niedopuszczalna.
Film przedstawia Kościół rzymskokatolicki w świetle zdecydowanie negatywnym. Nawet jeśli nie miałoby się za złe twórcom kreskówki samego krytycznego ustosunkowania do Watykanu, to jednak taki sposób krytykowania Stolicy Apostolskiej, jaki prezentuje Popetown, jest na swój sposób brutalny.
Anglia to kraj, w którym relację między dwoma wyznaniami, rzymskokatolickim i anglikańskim, cały czas naznacza szereg napięć i nieporozumień, dotyczących wzajemnej polityki kościelnej.Wczasie, gdy Kościół rzymskokatolicki podejmuje trudne decyzje w związku z ujawieniem informacji o aktach pedofilii wśród księży, pojawienie się Popetown tylko utrudniłoby wzajemne stosunki anglikanów i katolików, boleśnie raniąc tych drugich, dla których osobapapieża jest bardzo istotna, a jego autorytet uważany za najważniejszy w całym Kościele.