Benedykt XVI: sprzeciw wobec wojny
- 25 lipca, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Miniona niedziela była w Kościele rzymskokatolickim dniem modlitw o pokój na bliskim wschodzie. Przemocy nie zwalcza się większą przemocą. Należy jej przeciwstawić miłość, gdyż właśnie nią można przemoc zwyciężyć – przypomniał Benedykt XVI w niewielkim kościółku parafialnym w Rhemes-Saint-Georges. Organizacja Narodów Zjednoczonych chowa głowę w piasek, podczas gdy Liban płonie – pisał kilka dni temu watykański dziennik L’Osservatore Romano podkreślając, że ambasador USA przy ONZ […]
Miniona niedziela była w Kościele rzymskokatolickim dniem modlitw o pokój na bliskim wschodzie. Przemocy nie zwalcza się większą przemocą. Należy jej przeciwstawić miłość, gdyż właśnie nią można przemoc zwyciężyć – przypomniał Benedykt XVI w niewielkim kościółku parafialnym w Rhemes-Saint-Georges. Organizacja Narodów Zjednoczonych chowa głowę w piasek, podczas gdy Liban płonie – pisał kilka dni temu watykański dziennik L’Osservatore Romano podkreślając, że ambasador USA przy ONZ John Bolton sprzeciwił się nawet wystosowaniu apelu o umiar.
W podobnym duchu wypowiedzieli się przedstawicie wszystkich Kościołów chrześcijańskich. “Domagamy się, aby bezwarunkowo i zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego, strony konfliktu chroniły ludność cywilną, zarówno palestyńską, jak i izraelską” oświadczył sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, ks. Samuel Kobia.
Do apelu Benedykta XVI o pokój nawiązuje też brytyjska sekcja organizacji “Pax Christi”. Wzywa ona Izrael do natychmiastowego zaprzestania napaści na Liban i do rozpoczęcia w bliskiej przyszłości rozmów z Palestyńczykami. Zwraca uwagę, że stałe przetrzymywanie w areszcie setek obywateli Palestyny i zbiorowe karanie całego narodu palestyńskiego stoi u źródeł aktów przemocy przeciw mieszkańcom Izraela. Organizacja zwraca uwagę na duże prawdopodobieństwo używania przez armię izraelską bomb fosforowych oraz radioaktywnych i toksycznych pocisków.
Główne światowe media skoncentrowane są na prezentowaniu argumentów uzasadniających działania Izraela, który według nich ma prawo do zabezpieczenia się przed atakami terrorystów za wszelką cenę.