Biskupie urodziny w Niemczech
- 22 września, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W ostatnim czasie dwóch biskupów w Niemczech obchodziło swoje urodziny: luterańska biskup Lubeki ks. Bärbel Wartenberg-Potter (60) oraz rzymskokatolicki biskup Diecezji Trewiru ks. Reinhard Marx (50). Urodziny w Lubece… Od kwietnia 2001 roku bp Bärbel Wartenberg-Potter kieruje luterańską diecezją Holstein-Lübeck w ramach Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Północnej Elby. W Niemczech znana jest przede wszystkim ze swojego zaangażowania w ruch ekologiczny, zdecydowanego sprzeciwu wobec ataku USA na Irak oraz obronę praw […]
W ostatnim czasie dwóch biskupów w Niemczech obchodziło swoje urodziny: luterańska biskup Lubeki ks. Bärbel Wartenberg-Potter (60) oraz rzymskokatolicki biskup Diecezji Trewiru ks. Reinhard Marx (50).
Urodziny w Lubece…
Od kwietnia 2001 roku bp Bärbel Wartenberg-Potter kieruje luterańską diecezją Holstein-Lübeck w ramach Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Północnej Elby. W Niemczech znana jest przede wszystkim ze swojego zaangażowania w ruch ekologiczny, zdecydowanego sprzeciwu wobec ataku USA na Irak oraz obronę praw kobiet i najbiedniejszych.
Ks. biskup Wartenberg-Potter aktywnie uczestniczy w ruchu ekumenicznym, pielęgnując jednocześnie kontakty z siostrzanymi Kościołami w Tanzanii, Papui-Nowej Gwinei oraz w El Salwadorze.
Wielu ludzi zaczyna doceniać to, co mogą znaleźć w swoim Kościele. Życzyłabym sobie jednak, ażeby więcej ludzi uczestniczyło w nabożeństwach – powiedziała bp Wartenberg-Potter. Mężem biskup jest metodystyczny duchowny ks. Philip Potter (82), były sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów.
W Niemczech oprócz biskup Wartenberg-Potter urząd biskupi sprawują jeszcze dwie kobiety: bp Margot Käßmann (Hannover) oraz bp Maria Jepsen (Hamburg).
… i urodziny w Trewirze
Swoje 50. urodziny obchodził także najmłodszy biskup rzymskokatolicki w Niemczech ks. Reinhard Marx, ordynariusz Diecezji Trewiru, który swój urząd piastuje od kwietnia zeszłego roku. Wcześniej ks. Reinhard Marx był biskupem pomocniczym Diecezji Paderborn, gdzie znany był z niezwykle aktywnej pracy duszpasterskiej i naukowej.
Bp Marx przyjął święcenia kapłańskie w 1979 roku, był profesorem chrześcijańskiej nauki społecznej w Paderborn. Od 1999 roku jest przewodniczącym Niemieckiej Komisji Iustitia et Pax, wspólnej inicjatywy rzymskokatolickiego Episkopatu Niemiec oraz Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK).
Biskup Marx znany jest ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec przesadnego dopasowywania się Kościoła do współczesności, mimo iż nie uchodzi za umiarkowanego konserwatystę: „Nie możemy uzależniać naszej wiary od badań opinii publicznej. Kto poślubia ducha czasu, ten jutro jest wdowcem” – mówi biskup Marx.
Niedawno bp Marx zasłynął kontrowersyjną decyzją o zawieszeniu ks. Gottholda Hasenhüttla w jego funkcjach kapłańskich po tym jak ks. Hasenhüttl odprawił mszę świętą w ewangelickim Kościele Gethsemane w Berlinie w ramach pierwszych Ekumenicznych Dni Kościoła. Podczas mszy do Komunii Św. przystąpili także ewangelicy.