Człowiek, wolność, demokracja — konferencja o nauczaniu Jana Pawła II
- 19 kwietnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Kolejne miesiące, jakie mijają od śmierci Jana Pawła II, coraz bardziej uświadamiają nam prawdę o tym, kim był dla nas Wielki Papież, jaką rolę odegrał Jego pontyfikat zarówno w codziennym życiu milionów zwykłych ludzi, jak i w dziejach współczesnych społeczeństw, państw i całej międzynarodowej wspólnoty. Konstatując to, raz po raz zadajemy sobie jednak pytanie, co z papieskiego przesłania pozostało w nas i między nami? Pytanie to powraca […]
Kolejne miesiące, jakie mijają od śmierci Jana Pawła II, coraz bardziej uświadamiają nam prawdę o tym, kim był dla nas Wielki Papież, jaką rolę odegrał Jego pontyfikat zarówno w codziennym życiu milionów zwykłych ludzi, jak i w dziejach współczesnych społeczeństw, państw i całej międzynarodowej wspólnoty.
Konstatując to, raz po raz zadajemy sobie jednak pytanie, co z papieskiego przesłania pozostało w nas i między nami? Pytanie to powraca także w odniesieniu do społecznego i politycznego wymiaru naszego życia. Wszyscy bowiem podkreślamy, że bez Jana Pawła II nie można wyobrazić sobie ani wolnej i demokratycznej Polski, ani cudu roku 1989, ani poszerzenia Unii Europejskiej, ani powszechnego dziś na całym niemal globie wołania o poszanowanie praw człowieka.
Z drugiej jednak strony, obserwując praktykę życia publicznego Polski, Europy i świata, trudno oprzeć się wrażeniu, że papieski głos i papieska postawa, przez wielu traktowana jest jedynie jako coraz bardziej historyczne, wzniosłe moralizowanie.
Intelektualnym obowiązkiem wydaje się być dziś refleksja nad tym, co z nauczania społecznego Jana Pawła II znalazło trwałe odbicie w polityce polskiej i europejskiej, co uznać można za postulaty związane jedynie z czasem, w którym były formułowane, co wreszcie pozostaje wciąż aktualnym wyzwaniem i zobowiązaniem.
Nakreśloną tematykę podejmuje konferencja naukowa “Człowiek, wolność, demokracja — Myśl społeczna Jana Pawła II w aktualnej rzeczywistości politycznej organizowana w dniach” 24.04.2006 — 26.04.2006 w Warszawie przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz przedstawicielstwo Fundacji Konrada Adenauera w Polsce.
:: Szczegółowe informacje o konferencji na stronie Roku Polsko-Niemieckiego