Dylematy gubernatora Kaine\‘a
- 28 kwietnia, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Wczoraj o godz. 9:15 czasu lokalnego, w stanie Virginia (USA) wykonano pierwszą od września 2004 roku karę śmierci. Skazany za morderstwo Dexter Lee Vinson został uśmiercony zastrzykiem trucizny. Wybrany w listopadzie zeszłego roku gubernator Virginii Timothy M. Kaine nie skorzystał z prawa łaski. Tym samym będący z wyznania katolikiem polityk wypełnił swe obietnice wyborcze.Kandydujący w wyborach z ramienia Partii Demokratycznej katolik Kaine znany był ze swego sprzeciwu […]
Wczoraj o godz. 9:15 czasu lokalnego, w stanie Virginia (USA) wykonano pierwszą od września 2004 roku karę śmierci. Skazany za morderstwo Dexter Lee Vinson został uśmiercony zastrzykiem trucizny. Wybrany w listopadzie zeszłego roku gubernator Virginii Timothy M. Kaine nie skorzystał z prawa łaski. Tym samym będący z wyznania katolikiem polityk wypełnił swe obietnice wyborcze.
Kandydujący w wyborach z ramienia Partii Demokratycznej katolik Kaine znany był ze swego sprzeciwu wobec kary śmierci. Jako prawnik bronił skazańców, zagrożonych najwyższym wymiarem kary. W 1987 r. powiedział dziennikowi “Washington Post”: Morderstwo wszędzie jest tak samo złe — w Gułagu, w Afganistanie, w Soweto, w górach Gwatemali, w Hrabstwie Fairfax czy w więzieniu na Spring Street.
Repubikański konkurent Kaine’a do urzędu gubernatora — Jerry W. Kilgore — wykorzystał w swej kampanii poglądy oponenta. W swych reklamach straszył wyborców, że w razie wygranej katolik Kaine wykorzysta stanowisko do usunięcia kary śmierci z prawa stanowego. Republikanie poruszyli bardzo emocjonalną nutę: w jednym z klipów ojciec ofiary morderstwa mówił, że Kaine nie pozwoliłby nawet na egzekucję Adolfa Hitlera.
Kaine odpowiedział własnymi reklamami, w których deklarował: “Moja wiara głosi świętość życia. Jednak przysięgę gubernatorską będę traktował poważnie, i podtrzymam karę śmierci”. Jak pokazały sondaże, ta postawa walnie przyczyniła się do wygranej Kaine’a w zeszłorocznych wyborach.
Sprawa Vinsona była pierwszym testem na szczerość (lub jak inni powiedzą dwulicowość) intencji gubernatora. Na kilka dni przed egzekucją przedstawiciel Watykanu oraz dwaj hierarchowie rzymskokatoliccy — biskup Arlington Paul S. Loverde i biskup Richmond Francis DiLorenzo — wezwali gubernatora do powstrzymania egzekucji, określając karę śmierci mianem “niesprawiedliwej”.
Na 2,5 godz. przed egzekucją gubernator Kaine wydał oświadczenie. Stwierdził w nim, że nie znalazł przekonujących powodów by wątpić w winę Vinsona, i tym samym by podważać wyrok ławy przysięgłych, potwierdzony przez sąd. W związku z tym postanowił nie interweniować. Prośba o łaskę została odrzucona. Na ołtarzu polityki złożono kolejną ofiarę.