Ekskomunika, dialog i sensacje
- 1 października, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
W Polsce miniony tydzień stał pod znakiem skandalu korupcyjnego związanego z aferą taśmową, ale także i w życiu kościelnym nie zabrakło sensacyjnych informacji. Najbardziej medialnym wydarzeniem była ekskomunika arcybiskupa skandalisty, Emmanuela Milingo, który przed laty związał się z sektą wielebnego Moona, po rozmowie z Janem Pawłem II powrócił na łono Kościoła, a w tym roku zatoczył koło i znalazł się znów w ramionach koreańskiej małżonki Marii Sung. Milingo bez zgody papieża wyświęcił czterech […]
W Polsce miniony tydzień stał pod znakiem skandalu korupcyjnego związanego z aferą taśmową, ale także i w życiu kościelnym nie zabrakło sensacyjnych informacji. Najbardziej medialnym wydarzeniem była ekskomunika arcybiskupa skandalisty, Emmanuela Milingo, który przed laty związał się z sektą wielebnego Moona, po rozmowie z Janem Pawłem II powrócił na łono Kościoła, a w tym roku zatoczył koło i znalazł się znów w ramionach koreańskiej małżonki Marii Sung. Milingo bez zgody papieża wyświęcił czterech biskupów, po tym jak Watykan nie uznał ich sakry udzielonej przez “latających” biskupów starokatolickich.
Po ogłoszonej ekskomunice hierarcha stwierdził, że nie przejmuje się decyzją Watykanu, a dokument, który otrzymał z Rzymu odesłał z wyrazami synowskiej miłości do Benedykta XVI. Mimo ekskomuniki abp Milingo nie zamierza rezygnować ze swojego poparcia dla ruchu żonatych księży. Najwyraźniej niektórym przedstawicielom tego środowiska bardziej zależy na spektakularnej reklamie niż na spokojnej i rzeczowej dyskusji z Kościołem hierarchicznym, od którego przecież najwięcej zależy.
W świecie islamskim wciąż trwały antypapieskie demonstracje i apele do Benedykta, aby nie tylko przeprosił, ale i nawrócił się na islam. Na początku tygodnia papież spotkał się z islamskimi ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze — Benedykt jeszcze raz zapewnił o swoim szacunku dla islamu oraz prosił chrześcijan i muzułmanów o pokojową koegzystencję.
Wyjątkowo dobra wiadomość przyszła z Turcji, gdzie doszło do legalizacji pierwszego Kościoła protestanckiego. Nie zmienia to jednak faktu, że tureckie władze wciąż utrudniają swobody religijne Cerkwi prawosławnej.
W polskim Kościele rzymskokatolickim nastąpiła kolejna odsłona dyskusji lustracyjnej po tym, jak ks. Isakowicz-Zaleski ujawnił, że przy procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II pracuje krakowski duchowny, były współpracownik komunistycznych służb bezpieczeństwa. Echa lustracyjnych sporów znalazły się również w dziale publicystycznym EAI Ekumenizm.pl.
Na niwie ekumenicznej doszło do niezwykle ważnego wydarzenia. W Belgradzie spotkała się po sześciu latach przerwy międzynarodowa komisja ds. dialogu rzymskokatolicko-prawosławnego. Obrady przebiegały owocnie, jednak na skutek wewnątrzprawosławnych konfliktów pod koniec konferencji doszło do ekumenicznego zgrzytu. Kardynał Walter Kasper, odpowiedzialny w Kurii Rzymskiej za relacje ekumeniczne, wyraził nadzieję, że dalsze rozmowy będą bez przeszkód kontynuowane.
Sporo działo się również u naszych zachodnich sąsiadów. W Fuldzie obradował rzymskokatolicki episkopat, który zdecydowanie stanął w obronie Benedykta XVI, wzywając islam do szczeregoi dialogu, a muzułmanów mieszkających w Niemczech do chęci integracji z resztą społeczeństwa. Hierarchowie wybrali członków komisji i podkomisji episkopatu oraz zajęli się indultowymi mszami trydenckimi, które, jak się okazało, nie cieszą się większym zainteresowaniem wiernych.
25.09.2006 — 1.10.2006