II Niezależne Naukowe Spotkanie Młodych w Rzeszowie
- 1 września, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
W dniach 29–30 sierpnia br. odbyło się II Niezależne Naukowe Spotkanie Młodych w Rzeszowie. Zdaniem głównego organizatora NNSM, Pawła Czokapu Pomianka (studenta teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim — KUL), uzasadnieniem zorganizowania niezależnego spotkania młodzieży katolickiej jest „brak wolności słowa w zepsutym świecie, promowanym przez media, jak i w Kościele”. Podczas NNSM prelegentami oraz moderatorami dyskusji są wykładowcy z różnych uczelni w Polsce, a także młodzież studiująca, której przedstawiciele chcą wyrazić […]
W dniach 29–30 sierpnia br. odbyło się II Niezależne Naukowe Spotkanie Młodych w Rzeszowie. Zdaniem głównego organizatora NNSM, Pawła Czokapu Pomianka (studenta teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim — KUL), uzasadnieniem zorganizowania niezależnego spotkania młodzieży katolickiej jest „brak wolności słowa w zepsutym świecie, promowanym przez media, jak i w Kościele”. Podczas NNSM prelegentami oraz moderatorami dyskusji są wykładowcy z różnych uczelni w Polsce, a także młodzież studiująca, której przedstawiciele chcą wyrazić swoje zdanie na temat sytuacji w Kościele oraz w świecie. II NNSM dotyczyło wartości w życiu młodzieży.
Spotkanie w Rzeszowie trwało dwa dni. Pierwszego dnia ogólnym omówieniem głównego tematu zajęła się studentka socjologii, Anna Wiśniewska, która w swym referacie zauważyła, że tym, co utrudnia analizę funkcjonowania wartości we współczesnej rzeczywistości jest wieloznaczność słowa „wartość”. Ta wieloznaczność umożliwia elastyczne traktowanie wartości, których wyznacznikiem są potrzeby bytowe ludzi. Toteż młodzież zasadniczo za najwyższą wartość uważa dzisiaj dobrą zabawę, życie towarzyskie lub zapewnienie sobie w przyszłości dobrobytu materialnego. Wartości o charakterze religijnym i duchowym cenione są najczęściej przez osoby w podeszłym wieku. Według statystyk podanych przez prelegentkę istnieją trzy źródła wartości współczesnej młodzieży polskiej: religia, muzyka i media.
36% pytanych za najwyższą wartość uznało wolność. Ponadto badania z 2000 roku ujawniły, iż za autorytet w sprawach moralności 31% młodych obywateli RP wskazywało Kościół. 71% wszystkich respondentów uważało słuchanie muzyki za ulubione zajęcie. Dane, zebrane przez ośrodek CBOS z 2003 roku pozwoliły stwierdzić, że 75% młodych Polaków na najwyższym miejscu w hierarchii wartości stawia rodzinę, zaś znaczenie takich wartości, jak Bóg/Opatrzność i, paradoksalnie, życzliwość międzyludzka traci na znaczeniu. Referat Anny Wiśniewsiej, poprzedził dyskusję panelową, której uczestnicy wygłosili krótkie expose o wartościach promowanych przez sztukę (Anna Kędzierska), media/film (Izabela Kowalska) oraz muzykę (mgr Paweł Chmielowiec). Problemem najczęściej poruszanym podczas panelu było docenienie efekciarstwa nad wartościami estetycznymi i moralnymi, choć dyskutanci wielokrotnie podkreślali, że dopuszczalne jest podkreślenie tych ostatnich nawet za cenę naruszenia estetyki, czy tak zwanego dobrego smaku.
Drugiego dnia uczestnicy NNSM wzięli udział w dyskusji poprzedzonej trzema wystąpieniami. Pierwsze, przygotowane przez studentkę, Annę Kiszkę, było przedstawieniem biografii i twórczości wybranych artystów i filozofów, których poglądy i twórczość zyskują uznanie w oczach młodego pokolenia. Wśród omówionych postaci znalazły się między innymi nazwiska: S. Kierkegaarda, A. Toulouse-Lautreca, a także polskich poetów: A. Bursy oraz R. Wojaczka. Ciekawym wystąpieniem okazał się referat mgr. Krystiana Rachwała, asystenta w Katedrze Teologii Dogmatycznej, który wśród wielu wartości potencjalnie wyznawanych przez ludzi podkreślił wolność, ukazując ją jako pewien wyznacznik człowieczeństwa. Wolność jest bowiem tym, co sprawia, że realizujemy się jako indywidualne osoby. „Jej istnienie sprawia, że człowiek nie jest zdeterminowany, a może zawsze wygenerować coś nowego” – stwierdził pracownik z KUL‑u. Omówione też zostało funkcjonowanie pojęcia wartości u M. Lutra, F. Nietschego oraz L. Szestowa.
Na zakończenie II Niezależnego Naukowego Spotkania Młodych Paweł Czokapu Pomianek naszkicował spektrum wartości głoszonych Kościół Rzymskokatolicki. Powołując się na adhortację Jana Pawła II, wskazał tu na: szacunek dla osoby ludzkiej, nadzieję, radość oraz życie w miłości (ukazującej miłość Stwórcy), życie w rodzinie jako gotowej na przyjęcie nowych istot. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli następnie okazję wypowiedzieć się na temat faktycznego funkcjonowania wymienionych wartości we wspólnocie rzymskokatolickiej oraz zaprezentowania osobistych refleksji na ich temat.