Judaizm — poznać znaczy zrozumieć
- 2 lutego, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl wykładów na temat sztuki, kultury i życia codziennego Żydów w przedwojennej Polsce. Spotkania odbywaja się raz w miesiącu, od listopada 2003 r.do czerwca 2004 r., we wtorki, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym MNK, al. 3 Maja 1. Żydzi stanowili ok. 10% liczącej 34 mln ludności II Rzeczpospolitej. Przed II wojną światową mieszkało ich w Polsce ok. 3 mln.Inaczej kształtował się przekrój ludności na wsi, a inaczej […]
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na cykl wykładów na temat sztuki, kultury i życia codziennego Żydów w przedwojennej Polsce. Spotkania odbywaja się raz w miesiącu, od listopada 2003 r.do czerwca 2004 r., we wtorki, o godzinie 18.00, w Gmachu Głównym MNK, al. 3 Maja 1.
Żydzi stanowili ok. 10% liczącej 34 mln ludności II Rzeczpospolitej. Przed II wojną światową mieszkało ich w Polsce ok. 3 mln.Inaczej kształtował się przekrój ludności na wsi, a inaczej w miastach, gdzie ludność żydowska stanowiła ok. 30%, od 1% na zachodzie Polski, do ok. 76% na wschodzie. Była to więc spora grupa wyznająca tę samą religię, kultywująca własne przebogate obyczaje, mówiąca jednym językiem, tworząca własną sztukę oraz wyróżniająca się często specyficznym ubiorem. Niezwykle ciekawa i bogata kultura polskich Żydów jest nadal mało znana, dlatego Muzeum Narowdowe proponuje Państwu cykl wykładów przedstawiających kilka zagadnień judaizmu.
Prowadząca spotkania, Anna Lebet-Minakowska, ukończyła studia w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ, głównym przedmiotem jej zainteresowań była sztuka Koptów i historia Kościoła oraz studia doktoranckie w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie od kilku lat sprawuje pieczę nad kolekcją tkanin synagogalnych, obrzędowych i ubiorów Żydowskich.
Wstęp na wykłady jest bezpłatny.