Kijów spływa krwią — Kościoły apelują o pokój
- 20 lutego, 2014
- przeczytasz w 3 minuty
Krwawe starcia sił bezpieczeństwa prezydenta Wiktora Janukowycza z opozycjonistami doprowadziły do ok. 70 zabitych. Rannych jest kilkaset osób. Szpitale polowe zorganizowane w hotelach oraz w kościołach różnych wyznań nie nadążają z pomocą. Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich na Ukrainie zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie bratobójczej przemocy. Chrześcijanie na całym świecie, w tym w Polsce modlą się w intencji Ukrainy. — Bóg zna wszystkich, którzy wydali zbrodnicze rozkazy i ukarze ich za wyrządzone zło. […]
Krwawe starcia sił bezpieczeństwa prezydenta Wiktora Janukowycza z opozycjonistami doprowadziły do ok. 70 zabitych. Rannych jest kilkaset osób. Szpitale polowe zorganizowane w hotelach oraz w kościołach różnych wyznań nie nadążają z pomocą. Zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich na Ukrainie zaapelowali o natychmiastowe zaprzestanie bratobójczej przemocy. Chrześcijanie na całym świecie, w tym w Polsce modlą się w intencji Ukrainy.
- Bóg zna wszystkich, którzy wydali zbrodnicze rozkazy i ukarze ich za wyrządzone zło. Nikt nie uniknie kary – zaapelował patriarcha Filaret z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. – Wzywam rząd i opozycję do powrotu do negocjacji. Prezydent ponosi główną odpowiedzialność za rozwój wydarzeń – dodał patriarcha Filaret. Do jedności, pokoju i wzajemnego szacunku wzywali Ukraińców również przedstawiciele Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.
Również arcybiskup większy Kijowa Światosław Szewczuk z Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej wezwał naród do modlitwy i obrony pokoju. – W imię Boże potępiam przemoc i łamanie praw człowieka oraz woli narodu — powiedział. W nocy ukraińska bezpieka podpaliła namiot, w którym duchowni greckokatoliccy odprawiali liturgię. Władze Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lwowie przyłączyły się do strajku studentów i zamknęły uczelnię na znak protestu przeciwko zabijaniu obywateli przez władze.
W prawosławnych, greckokatolickich i rzymskokatolickich świątyniach, a także w luterańskim kościele św. Katarzyny zorganizowano tymczasowe lazarety i mniejsze punkty opieki medycznej. Duchowni towarzyszą protestującym na Majdanie modlitwą, organizują pogrzeby, a także wspierają opozycjonistów w innych miastach, w których możliwe jest organizowanie protestów przeciwko władzy. W Odessie służby bezpieczeństwa poturbowały proboszcza miejscowej parafii luterańskiej, który demonstrował z grupą mieszkańców przed urzędem miasta.
Do zaprzestania fali przemocy wezwał również papież Franciszek podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra. Zapewniam naród ukraiński o mojej bliskości i modlę się w intencji ofiar przemocy, o ich rodziny i rannych – powiedział Biskup Rzymu. W podobnym duchu wypowiedziała się również Ogólnoukraińska Rada Kościołów i Religii.
Modlitwy w Polsce
Z Ukraińcami solidaryzują się również w polscy chrześcijanie. W niedzielę metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz zaprasza o godz. 11:00 na Eucharystię w intencji Ukrainy. Nabożeństwo odbędzie się w archikatedrze warszawskiej. Z kolei parafia przy pl. Zbawiciela zaprasza 23 lutego o godz. 14:00 na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji Ukrainy. Na terenie parafii znajduje się Ambasada Ukrainy, przed którą warszawiacy zapalają znicze i modlą się o pokój.
Ojcowie bazylianie z klasztoru przy ul. Miodowej organizują pomoc dla Ukrainy. Każdy kto czuje taką potrzebę może wpłacać pieniądze na specjalne konto lub przekazywać datki bezpośrednio świątyni, na co dzień służącej ukraińskimi grekokatolikom w Warszawie.
W niedzielę w kościołach luterańskich w Polsce zostanie odczytany list pasterski Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. Jerzego Samca z apelem o modlitwę i pomoc dla Ukraińców. Bp Samiec niedawno powrócił z Ukrainy, gdzie uczestniczył w introdukcji nowego zwierzchnika Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ukrainy. Kościół luterański w Polsce od lat wspiera luteranów na Ukrainie poprzez pomoc diakonijną i duszpasterską.