Kościół rzymskokatolicki jednak z opozycją
- 3 marca, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
W coraz bardziej napiętej sytuacji politycznej Ekwadoru, Kościół Rzymskokatolicki zachowywał dotąd milczenie. Jednakże 25 lutego Ekwadorska Konferencja Episkopatu złożyła oficjalne oświadczenie, w którym przyłącza się do krytycznych głosów opozycji wobec prezydenta kraju. Biskupi stwierdzili, że aktualne zamieszanie polityczne może doprowadzić do dyktatury oraz wskazali na manipulacje, których prezydent dokonuje w systemie sprawiedliwości. Deklaracja biskupów przypadła w czasie, kiedy obchodzono religijną uroczystość odprawianą ku czci bohaterów […]
W coraz bardziej napiętej sytuacji politycznej Ekwadoru, Kościół Rzymskokatolicki zachowywał dotąd milczenie. Jednakże 25 lutego Ekwadorska Konferencja Episkopatu złożyła oficjalne oświadczenie, w którym przyłącza się do krytycznych głosów opozycji wobec prezydenta kraju. Biskupi stwierdzili, że aktualne zamieszanie polityczne może doprowadzić do dyktatury oraz wskazali na manipulacje, których prezydent dokonuje w systemie sprawiedliwości.
Deklaracja biskupów przypadła w czasie, kiedy obchodzono religijną uroczystość odprawianą ku czci bohaterów wojny Cenepa, którą Ekwador stoczył przeciw Peru. Prezydent kraju, Gutierrez, postanowił nie uczestniczyć w uroczystościach kościelnych okazując w ten sposób swoje niezadowolenie z postawy biskupów.
Po stronie protestanckiej prezydent Gutierrez ma poparcie ze strony Indian, którzy należą do Rdzennej Federacji Ewangelicznej Ekwadoru (Federación Evangélica de Indígenas del Ecuador – FEINE). Jednakże Ekwadorskie Braterstwo Ewangeliczne (Confaternidad Evanélica Ecuatoriana), w którego skład wchodzi wiele Kościołów o ludności mieszanej, białej, indiańskiej, już dwukrotnie publicznie złożyło oświadczenie, w którym potępiło łamanie konstytucji i manipulacje stosowane przez większość parlamentarną, która popiera prezydenta.