Kościoły ewangelickie popierają integrację Polski z UE
- 12 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Kościoły ewangelickie w Polsce z nadzieją odnoszą się do integracji europejskiej — takie stanowisko zaprezentowano w czwartek w Warszawie na spotkaniu “Jednoczące się Kościoły — jednocząca się Europa”. “Jako przedstawiciele Kościołów ewangelickich w Polsce, kierując się chrześcijańskim etosem odpowiedzialności, z nadzieją postrzegamy integrację europejską jako proces kulturowy, społeczny, gospodarczy i polityczny” — napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Kościołów ewangelickich w Polsce. Zwrócili uwagę, że po II wojnie światowej Kościoły ewangelickie za jedno z podstawowych […]
Kościoły ewangelickie w Polsce z nadzieją odnoszą się do integracji europejskiej — takie stanowisko zaprezentowano w czwartek w Warszawie na spotkaniu “Jednoczące się Kościoły — jednocząca się Europa”.
“Jako przedstawiciele Kościołów ewangelickich w Polsce, kierując się chrześcijańskim etosem odpowiedzialności, z nadzieją postrzegamy integrację europejską jako proces kulturowy, społeczny, gospodarczy i polityczny” — napisali we wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Kościołów ewangelickich w Polsce.
Zwrócili uwagę, że po II wojnie światowej Kościoły ewangelickie za jedno z podstawowych zadań uznał odbudowanie wzajemnego zrozumienia i więzi między narodami. “Dlatego z nadzieją odnosimy się do integracji europejskiej jako procesu tworzenia struktur służących pojednaniu mieszkańców naszego kontynentu” — głosi oświadczenie. Jego autorzy podkreślają, że integracja europejskiej to nie tylko “bilans zysków i strat”, ale także “budowanie świata bardziej sprawiedliwego, zachowującego wrażliwość na problemy ludzkie i społeczne”.
“Fundamentem jedności europejskiej powinno być nie tylko prawo, lecz również wspólne wartości, do których określenia istotny wkład wnosi tradycja chrześcijańska” — uznali przedstawiciele Kościołów ewangelickich. Ich zdaniem, integracja europejska ma służyć także stabilizacji politycznej na Starym Kontynencie.
Przedstawiciele Kościołów wezwali jednocześnie do przeciwdziałania takim przekształceniom Europy, które “utrwalałyby podziały na Zachód i Wschód, a w skali światowej — na Północ i Południe, przesuwając co najwyżej ich granice”. Wyrazili też nadzieję, że integracja europejska przyczyni się do poprawy warunków życia. Jednocześnie jednak przestrzegli “przed iluzją automatycznego osiągnięcia poziomu życia, który inne narody wypracowywały przez wiele pokoleń”.