
- 18 czerwca, 2015
- przeczytasz w 2 minuty
2 czerwca w Sali Synodalnej im. biskupa Andrzeja Wantuły odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiej Rady Ekumenicznej.
Kościoły i rząd o ChAT
2 czerwca w Sali Synodalnej im. biskupa Andrzeja Wantuły odbyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Polskiej Rady Ekumenicznej.
Stronę rządową reprezentowali wiceministrowie oraz ich doradcy z trzech resortów, w tym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, natomiast stronę Polskiej Rady Ekumenicznej prezydium z arcybiskupem Jeremiaszem na czele.
Głównym tematem posiedzenia była przyszłość Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ChAT) i dalsze wsparcie ze strony państwa dla uczelni. Mówiono o wartości ChAT, jako uczelni kształcącej duchownych i pracowników Kościołów mniejszościowych w Polsce, a co za tym idzie o jej ekumenicznym charakterze. Podkreślono znaczenie ChAT dla rozwoju polskiej nauki i kultury. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ ChAT na kształtowanie pluralizmu oraz tolerancji religijnej i światopoglądowej w naszym kraju.
W wyniku posiedzenia Komisja zajęła przychylne stanowisko w temacie budowy nowej siedziby ChAT przy ul. Broniewskiego 48, a także dalszego dotowania Akademii ze środków publicznych. Komisja wyraziła także aprobatę dla działań mających na celu restrukturyzację finansową uczelni w latach 2013–2014.
Tydzień wcześniej, 26 maja podpisano także porozumienie pomiędzy Chrześcijańską Akademią Teologiczną a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji w sprawie dodatkowego wsparcia finansowego dla ChAT ze środków resortu.
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie powstała w 1954 roku, w wyniku zlikwidowania przez władze komunistyczne Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jedyną w Polsce uczelnią wyższą kształcącą teologów, duchownych i pedagogów Kościołów protestanckich, starokatolickich i Kościoła prawosławnego. W jej ramach funkcjonują dwa wydziały: Wydział Teologiczny i Wydział Pedagogiczny.