Kultury i religie świata
- 2 lutego, 2007
- przeczytasz w 2 minuty
Gościem pierwszego wykładu w II semestrze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzonego przez ciechanowski oddział Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, był znany historyk i regionalista dr Aleksander Kociszewski, który mówił o kulturach i religiach świata. Prelegent jest znany studentom z poprzedniego semestru, kiedy to opowiadał o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Kociszewski rozpoczął żartobliwie, stwierdzając, iż dysponując zaledwie czterdziestoma pięcioma minutami może powiedzieć tylko tyle, że istnieje bardzo ścisły związek między religią […]
Gościem pierwszego wykładu w II semestrze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, prowadzonego przez ciechanowski oddział Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, był znany historyk i regionalista dr Aleksander Kociszewski, który mówił o kulturach i religiach świata.
Prelegent jest znany studentom z poprzedniego semestru, kiedy to opowiadał o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Kociszewski rozpoczął żartobliwie, stwierdzając, iż dysponując zaledwie czterdziestoma pięcioma minutami może powiedzieć tylko tyle, że istnieje bardzo ścisły związek między religią a kulturą.
- Jest około czterystu dwudziestu definicji kultury. Zgodnie z francuską definicją, kultura jest to całość dorobku ludzkości – mówił prelegent. Duże zainteresowanie wywołał informacją, że w UNESCO jest zarejestrowanych 4200 religii. Podał wspólne cechy religii monoteistycznych, tj. judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. W każdej z nich jest obecny mit kosmologiczny, święte miejsce — Jerozolima, budynki przeznaczone do modlitwy a także przedmioty kultu.
Dr Kociszewski wiele uwagi poświęcił islamowi, w którego sztuce sakralnej nie można pokazywać wizerunków zwierząt i ludzi. W trakcie wykładu podzielił się swoimi obserwacjami z Egiptu i Turcji. Zaciekawił słuchaczy specyficzną procedurą rozwodów w krajach islamskich. Wystarczy, że muzułmanin trzy razy poklepie żonę po plecach i powie jej – „oddalam Cię”. Ponadto muzułmanie nad grobem zmarłej osoby są obecni jedynie podczas pogrzebu, pomijając takie miejsca jak Kair (Miasto Umarłych).
Prelegent mówił też, m.in. na temat wyznań protestanckich. - Dotarcie do Boga jest możliwe tylko za pośrednictwem Chrystusa. Dla katolików praca jest karą za grzechy, natomiast dla protestantów praca jest formą modlitwy. Jeżeli źle pracujesz, to obrażasz tym Boga. W zborach protestanckich ważnym elementem jest muzyka, która jest najbardziej odporna na bałwochwalstwo – powiedział ciechanowski regionalista.
Dr Aleksander Kociszewski jest wyśmienitym mówcą, który wspaniale potrafi zainteresować słuchaczy. Najlepiej potwierdza to fakt, że wykład pt: „Kultury i religie świata” zamiast zaplanowanych pierwotnie czterdziestu pięciu minut trwał dwie godziny.