Protestanci przeciw nadaniu osobowości prawnej grupom homoseksualnym
- 14 listopada, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Przedstawiciele ponad 80 protestanckich Kościołów Hondurasu domagali się w ubiegłym tygodniu unieważnienia przez rząd kraju osobowości prawnej, jaką w sierpniu uzyskały trzy homoseksualne organizacje. Paulette Patiño, prawny przedstawiciel Kościołów, powiedział, że w zorganizowanym przed sekretariatem rządowym w Tegucigalpa (stolica) proteście prosili o zniesienie osobowości prawnej homoseksualnym grupom, bowiem jest to przeciwne „moralności i dobrym zwyczajom”. Rząd powinien jak najszybciej naprawić popełniony błąd. Paulette powiedział również, […]
Przedstawiciele ponad 80 protestanckich Kościołów Hondurasu domagali się w ubiegłym tygodniu unieważnienia przez rząd kraju osobowości prawnej, jaką w sierpniu uzyskały trzy homoseksualne organizacje. Paulette Patiño, prawny przedstawiciel Kościołów, powiedział, że w zorganizowanym przed sekretariatem rządowym w Tegucigalpa (stolica) proteście prosili o zniesienie osobowości prawnej homoseksualnym grupom, bowiem jest to przeciwne „moralności i dobrym zwyczajom”. Rząd powinien jak najszybciej naprawić popełniony błąd.
Paulette powiedział również, że protestanci mają w swoich wymaganiach poparcie Kościoła rzymskokatolickiego. Wskazał też na fakt, że po legalizacji geje i lesbijki mają teraz prawo do otwartego mówienia o swoim życiu seksualnym, w tym również w szkołach, co jest związane z ryzykiem, bowiem nie można mówić o dobrej orientacji seksualnej w przypadku grup, których orientacja nie jest normalną.
Rząd Gwatemali w dniu 27 sierpnia uznał oficjalnie homoseksualizm nadając osobowość prawną organizacjom: „Colectivo Violeta”, „Comunidad Gay Sampedrana” i „Grupo Kukusklán”. Do ceremonii nadania im osobowości prawnej doszło w Tegucigalpa podczas III Generalnego Zgromadzenia Narodowego Forum AIDS, którego te trzy homoseksualne organizacje są członkami. Według ich przywódców razem trzy organizacje mają liczyć około 3600 członków. Powołując się na różne źródła stwierdzili również, że na 7 milionową ludność Hondurasu aż 600 tysięcy osób ma mieć skłonności homoseksualne.
We wrześniu Narodowy Kongres Hondurasu, na wniosek parlamentarzysty z Partii Narodowej, Leonela Ayali, poradził zawiesić osobowość prawną nadaną w sierpniu grupom homoseksualnym, bowiem „prawo to jest atakiem na rodzinę, porządek publiczny i na dobre zwyczaje”. Dodatkowo 28 października parlament kraju zaaprobował reformę konstytucyjną, która nie pozwala homoseksualistom na zawarcie prawnie ważnego małżeństwa i na adopcję dzieci. Jedynym ważnie celebrowanym i uznanym przez prawo małżeństwem jest związek pomiędzy mężczyzną i kobietą.