Nigdy więcej do spowiedzi!
- 5 sierpnia, 2003
- przeczytasz w 1 minutę
“Na dobrą sprawę mogę wszystko” mówi mieszkaniec północnych Niemiec, 97-letni Karl Silbernagel, należący do Kościoła Rzymskokatolickiego. Sędziwy emeryt znajduje się w posiadaniu ponad stuletniego listu odpustowego, który jego rodzina otrzymała od papieża Leona XIII. O sprawie poinformowała Nordelbische Kirchenzeitung. Ojciec Karla Silbernagla, stolarz Johann, otrzymał odpust, czyli wybaczenie kar doczesnych za popełnione grzechy, ponieważ przed 100 laty wykonał dla Muzeum Watykańskiego obramowanie. […]
“Na dobrą sprawę mogę wszystko” mówi mieszkaniec północnych Niemiec, 97-letni Karl Silbernagel, należący do Kościoła Rzymskokatolickiego. Sędziwy emeryt znajduje się w posiadaniu ponad stuletniego listu odpustowego, który jego rodzina otrzymała od papieża Leona XIII. O sprawie poinformowała Nordelbische Kirchenzeitung.
Ojciec Karla Silbernagla, stolarz Johann, otrzymał odpust, czyli wybaczenie kar doczesnych za popełnione grzechy, ponieważ przed 100 laty wykonał dla Muzeum Watykańskiego obramowanie. Za dzieło dostał niebotyczną na tamtejsze czasy sumędwóch tysięcy marek. Na tym jednak wdzięczność papieża się nie skończyła i hojny pontifex podarował zdolnemu rzemieślnikowi odpust, który ma obejmować aż trzy pokolenia rodziny Silbernagl.
Od dzieciństwa Karl Silbernagl wierzy w moc odpustu. Odpust ochraniał mnie przez całe życie i pomagał mi. Podczas wojny zawsze miałem szczęscie — wspomina Silbernagl, który podkreśla, że odpust chronił go przed chorobami.
Córka Karla Silbernagl, Heda, z zawodu architetka, wspomina, że list odpustowy wpływał na atmosferę w domu, przyznając jednak, że nie identyfikuje się z przekonaniami ojca i mimo iż sama jest katoliczką uważa się bardziej za protestantkę, gdyż potrafi zrozumieć sprzeciw Marcina Lutra wobec odpustów. Swoje dzieci pani Heda postanowiła ochrzcić w Kościele Ewangelicko-Luterańskim.