O Europie na Dolnym Śląsku
- 12 kwietnia, 2003
- przeczytasz w 3 minuty
W dniach 7 i 8 kwietnia 2003r. we Wrocławiu w siedzibie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy kościele Opatrzności Bożej z inicjatywy Polskiej Rady Ekumenicznej, Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Fundacji Gerty Scharffenorth odbyło się sympozjum polsko-niemieckie. Sympozjum poświęcono Dolnemu Śląskowi na drodze do Europy. Region Dolnego Śląska wybrano nie przypadkowo, gdyż potrafił on odnaleźć się w transformacji gospodarczej i dzisiaj z nadzieją oczekuje członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Poparcie dla idei wspólnej […]
W dniach 7 i 8 kwietnia 2003r. we Wrocławiu w siedzibie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej przy kościele Opatrzności Bożej z inicjatywy Polskiej Rady Ekumenicznej, Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Fundacji Gerty Scharffenorth odbyło się sympozjum polsko-niemieckie.
Sympozjum poświęcono Dolnemu Śląskowi na drodze do Europy.
Region Dolnego Śląska wybrano nie przypadkowo, gdyż potrafił on odnaleźć się w transformacji gospodarczej i dzisiaj z nadzieją oczekuje członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Poparcie dla idei wspólnej Europy jest większe niż w wielu innych regionach kraju.
Na skutek zawirowań po drugiej wojnie światowej rodzina Pani Scharffenorth, pochodząca z Dolnego Śląska, z okolic Kłodzka, mieszkająca w swoim majątku już w Polsce do roku 1947, opuściła rodzinne strony. Nie przestała jednak interesować się losami tych stron, powojennymi losami Polski i rozwojem stosunków polsko-niemieckich.
Przedstawiając sylwetkę Pani Gerty Scharffenorth na początku sympozjum dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej Andrzej Wójtowicz powiedział: Pani Gerta Scharffenorth związała się z tymi środowiskami ewangelickimi w Niemczech zachodnich, które o wiele wcześniej niż oficjalne rządy zachodnioniemieckie poszukiwały dróg normalizacji stosunków z Polską. Środowiska te już w latach 60-tych mówiły donośnym głosem o potrzebie pojednania z narodem polskim.
Pani Scharffenorth jest autorką książki “Echa Memorandum w Polsce”. Przybliżyła ona niemieckiemu czytelnikowi, niemieckiej opinii publicznej, a także czytelnikom w Polsce kontrowersyjną dyskusję wokół słynnego Memorandum Kościoła Ewangelickiego Niemiec z jesieni 1965 roku.
Dzisiaj Fundacja zainteresowana jest wspieraniem procesu integracji europejskiej, a w szczególności pogłębianiem stosunków polsko-niemieckich. Wspólnie z Polską Radą Ekumeniczną i Diecezją Wrocławską Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego postanowiła zaprosić do dyskusji przedstawicieli różnych instytucji gospodarczych, naukowych i kościołów z obu stron granicy polsko-niemieckiej.
W czasie dwudniowych obrad poruszono wiele aspektów procesu integracji europejskiej. Zebranych przywitał ks. bp Ryszard Bogusz w imieniu Diecezji Wrocławskiej. Później dyr. Wójtowicz przybliżył historię powstania Fundacji Gerty Scharffenorth. Następnie wysłuchano referatów. Pierwsze dotyczyły szans Dolnego Śląska po procesie rozszerzenia Unii Europejskiej. Z perspektywy kultury i nauki głos zabrał Pan dr Maciej Lis — pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, z perspektywy gospodarki Pan Ulrich Pascheke – przedstawiciel Volkswagen Polska z Polkowic. Kolejny referat zaprezentował Konsul Generalny RFN we Wrocławiu Pan Peter Ohr. Dotyczył on postrzegania przez Niemców procesu integracji Polski z Unią Europejską. Referaty pierwszego dnia sympozjum zakończyła żywa dyskusja.
Drugi dzień rozpoczęła modlitwa poranna przygotowana przez księdza Biskupa Bogusza. Następnie pierwsze referaty dotyczyły euroregionu Nysa. Ze strony polskiej głos zabrał dyr. Zbigniew Kulik z Karpacza, a ze strony niemieckiej burmistrz niemieckiego miasta Reichenbach, niedaleko Görlitz, Pan Andreas Boeer, który pełni jednocześnie funkcję prezesa Synodu Kościoła Ewangelickiego Śląskich Górnych Łużyc.
Następnie o roli Kościołów w procesie integracji europejskiej mówili: abp Jeremiasz z Kościoła Prawosławnego, pełniący obecnie funkcję prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Klaus Wollenweber z Kościoła Ewangelickiego Śląskich Górnych Łużyc oraz rzymskokatolicki bp Jan Tyrawa z Wrocławia.
Ostatnim akcentem była dyskusja panelowa o szansach i ryzykach sąsiedzkich stosunków z Niemcami w procesie integracji. Wśród przedstawicieli polityki, gospodarki, nauki i Kościołów z Polski i Niemiec oprócz referentów głos zabrali m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Pan Henryk Gołębiewski, prof. Zdzisław Latajka – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, konsul Peter Ohr oraz prof. Friedhelm Solms z Heidelbergu, który dokonał także podsumowania w imieniu Fundacji Gerty Scharffenorth.
Zdaniem uczestników,wymiana poglądów i doświadczeń, jaka miała miejsce w czasie sympozjum, przyniesie dobry owoc w dalszym procesie integracji europejskiej. Sympozjum stało się ważnym przyczynkiem w dyskusji wokół tego procesu w przeddzień referendum unijnego w Polsce.
Autor: ks. Cezary Królewicz — www.luteranie.pl