Oby spotkał was los Żydów…
- 18 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
- Po Szoah takie życzenie przejmuje nas grozą — powiedział w Krakowie red. Konstanty Gebert. — A przecież właśnie ono oddaje w pełni sens słów proroka Zachariasza, które stały się mottem tegorocznego VII Dnia Judaizmu: Staniecie się błogosławieństwem (Za 8,13). Blisko 100 osób uczestniczyło w czwartkowym spotkaniu międzyreligijnym na Papieskiej Akademii Teologicznej, które prowadził o. prof. Zdzisława Kijasa w ostatni czwartek (15.01). Zaproszeni prelegenci — red. Konstanty […]
- Po Szoah takie życzenie przejmuje nas grozą — powiedział w Krakowie red. Konstanty Gebert. — A przecież właśnie ono oddaje w pełni sens słów proroka Zachariasza, które stały się mottem tegorocznego VII Dnia Judaizmu: Staniecie się błogosławieństwem (Za 8,13).
Blisko 100 osób uczestniczyło w czwartkowym spotkaniu międzyreligijnym na Papieskiej Akademii Teologicznej, które prowadził o. prof. Zdzisława Kijasa w ostatni czwartek (15.01). Zaproszeni prelegenci — red. Konstanty Gebert i ks. dr Stanisław Wronka, biblista z PAT, skupili się na analizie cytowanych słów Księgi Zachariasza i sposobach ich komentowania w obrębie obu religii. Gebert odwoływał się ponadto do “mniej oficjalnych” komentarzy żydowskich, przytaczając barwne fragmenty midraszy.
W dyskusji po wystąpieniach obu prelegentów dominował problem “błogosławieństwa” i “przekleństwa” narodu żydowskiego. — Wybranie przez Boga nie daje żadnej “taryfy ulgowej” — mówił Gebert. — Bóg zawarł z Izraelem przymierze na Górze Synaj, pozwolił mu przetrwać przez tysiące lat, choć wiele ówczesnych narodów na zawsze znikło z mapy świata, dał mu odrodzić się po Szoah — to z pewnością jest znakiem Jego błogosławieństwa. Jednocześnie Żydzi poddani byli wielkiemu cierpieniu i prześladowaniu, zarówno ze strony chrześcijan, jak i muzułmanów, co do dnia dzisiejszego jest ich przekleństwem.
Redaktor Gebert przyznał, że osobiście czuje ogromną wdzięczność dla Kościoła katolickiego, za to że, począwszy od Soboru Watykańskiego II, rewiduje swój stosunek wobec judaizmu, potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i nauczania pogardy, jakie przez blisko dwa tysiące lat były na stałe wpisane w relacje między chrześcijanami a Żydami. Ale oczywiście wciąż wiele jest do zrobienia: – Czyż to nie dziwne, że za ogromne wydarzenie i święto uznajemy fakt, iż ludzie wierzący w jednego Boga spotykają się i ze sobą rozmawiają? – zakończył, nawiązując do corocznych obchodów Dnia Judaizmu.
Spotkanie międzyreligijne na PAT poprzedziło nabożeństwo liturgii Słowa Bożego, które w krakowskiej bazylice oo. franciszkanów poprowadził kard. Franciszek Macharski. (ea)