Odnowa Kościoła nadchodzi z obrzeży
- 18 czerwca, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
To młodzi ludzie wiedzą, co powinno się zmienić w Kościele, uważa Soern Oestergaard z Centrum Badań nad Młodzieżą i Edukacją Religijną. – Młodzi zadają pytania, na które duchowni nie znają odpowiedzi. I wtedy opuszczają Kościół w ich poszukiwaniu – mówi duński naukowiec. – Zainspirowali mnie misjonarze przeszłości, którzy poświęcali pięć, a nawet dziesięć lat na zapoznanie się z kulturą, w której pracowali. Duchowny musi prowadzić dialog z przedstawicielami wszystkich subkultur, […]
To młodzi ludzie wiedzą, co powinno się zmienić w Kościele, uważa Soern Oestergaard z Centrum Badań nad Młodzieżą i Edukacją Religijną. – Młodzi zadają pytania, na które duchowni nie znają odpowiedzi. I wtedy opuszczają Kościół w ich poszukiwaniu – mówi duński naukowiec.
– Zainspirowali mnie misjonarze przeszłości, którzy poświęcali pięć, a nawet dziesięć lat na zapoznanie się z kulturą, w której pracowali. Duchowny musi prowadzić dialog z przedstawicielami wszystkich subkultur, aby odnaleźć właściwy sposób ekspresji – to jedna z konkluzji zawartych w duńskim opracowaniu Centrum Badań Nad Młodzieżą i Edukacją Religijną dotyczącym stosunku młodego pokolenia do chrześcijaństwa.
Zdaniem Sterna Oestergaarda, szefa Centrum, “w latach 90. kandydaci do konfirmacji zaczęli zadawać pytania”. – Chcieli dialogu. I okazało się, że księża nie znają odpowiedzi. Stajemy teraz przed pokoleniem, które chce słuchać, ale duchowni nie są w stanie właściwie zinterpretować życia młodych. Co chrześcijaństwo odpowie na pytanie o 11. września i strach przed terroryzmem? Co chrześcijaństwo odpowie na pytanie, jak poprawić relacje z dziewczyną? Kościół nie może udzielić właściwych odpowiedzi, a młodzi ludzie odpływają w poszukiwaniu odpowiedzi. Nie chcą wcale trzaskać za sobą drzwiami. Być może nawet nie rezygnują z członkostwa w Kościele, ale stają się pasywni – uważa.
Według Oestergaarda Kościół ma się czym przejmować, bo kiedy młodzi opuszczają jego szeregi, wtedy nie można ich wychowywać. – Oni są tymi, którzy wiedzą, co trzeba zmienić. Odnowa Kościoła nadchodzi z jego obrzeży – stwierdził naukowiec. I zapowiedział następne badania, tym razem dotyczące tych młodych ludzi, którzy wbrew ogólnym trendom do Kościoła przychodzą. Przedmiotem badań będą też konwersje młodych Duńczyków na islam.