Opowieści Papieskie i debata Pamięć-Tożsamość-Historia
- 5 listopada, 2007
- przeczytasz w 3 minuty
6 listopada 2007 (wtorek) o godz. 17.30 na placu Konstytucji 4 przy ul. Koszykowej w Warszawie odbędzie się spektakl Teatru ITP pt. OPOWIEŚCI PAPIESKIE, natomiast o godzinie 18.30 rozpocznie się na panel dyskusyjny „Pamięć czy tożsamość. O powołaniu i historii”, w których uczestniczyć będą Marek A. Cichocki, Bronisław Wildstein, o. Jacek Salij. Imprezy odbywają się w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Jednym z patronów medialnych jest Ekumenizm.pl.
OPOWIEŚCI PAPIESKIE
Widowisko muzyczno-plastyczne oparte na tekstach poetyckich Karola Wojty³y.
“Opowieści papieskie” — to historia poszukiwania śladów Wszechmocnego na ziemi. Trzech wędrowców — aniołów (?) kroczy śladami wyznaczonymi przez Poetę. Wraz z nimi spotykamy rozterki Hioba, poznajemy duszę słowiańską, miłość dwojga ludzi — aby wreszcie móc razem zaśpiewać: “Tyś dał, Tyś wziął, Twoja jest wola i Twoja jest moc”. Całość opowiedziana jest przez 30 osobowy śpiewający zespół aktorów, którzy wzbogacają piosenki barwnymi obrazami.
Wybór tekstów i reżyseria całości: Mariusz Lach sdb
Przygotowanie wokalne zespołu i solistów: Kinga Bogacz
Muzyka: różni kompozytorzy z całej Polski.
Badowski Sławomir (Łódź)
Czekała Łukasz (Kutno)
Freicher Jan (Warszawa)
Kuczek Sławomir
Kuliberda Maciej (Pabianice)
Mańkowski Jakub (Gdynia)
Riege Marcin (Warszawa)
Samulnik Tomasz (Lublin)
Staniszewski Tobiasz (Chełmno)
Scenografia, choreografia: zespół „Teatru ITP”
Premiera: październik 2007 Lublin pod patronatem honorowym
Metropolita Lubelski — Arcybiskup Józef Życiński
Rektor KUL — ks. Stanisław Wilk SDB
TEATR ITP.
Grupa powstała na wiosnę 2001 roku. Wtedy to studenci polonistyki KUL, prowadzeni przez kolegę ze studiów — ks. Mariusza Lacha, zaprosili kilku znajomych i wystawili wspólnie „Perłę”: parafrazę biblijnej przypowieści o kupcu, poszukującym pięknych pereł. Rzecz miała miejsce w czasie festiwalu kultury studenckiej „Kulturalia 2001”, a dobre przyjęcie zgotowane przez publiczność zachęciło Teatr do dalszej pracy.
Zespół (w większym już składzie) zebrał się we wrześniu 2001 na warsztatach teatralnych w Zduńskiej Woli i przygotował swój pierwszy autorski musical „Toast” na podstawie „Listów starego diabła do młodego” C. S. Lewisa. Wtedy powstała nazwa ITP — Inicjatywa Teatralna Polonistów, bo choć w skład teatru wchodzili już studenci różnych kierunków i lubelskich uczelni, początkowa inicjatywa należała przecież do polonistów.
ITP pragnie poprzez formy związane z teatrem mówią drugiemu człowiekowi (zwłaszcza młodemu) o sprawach ważnych. Wśród podejmowanych tematów nieustannie przewijają się motywy związane z wyborami, ciągła czujność i otwarcie na działanie Boga w codziennym życiu. Inspiracją stają się często arcydzieła literatury światowej, odkrywane na nowo i adaptowane w oryginalny sposób. W spektaklach poprzez śpiew i taniec, ciszę i słowo, bawiąc i rozśmieszając publiczność ITP porusza bardzo poważne treści.
Wśród uczestników grupy są studenci oraz absolwenci, którzy po skończonych studiach pragną w dalszym ciągu trwać w grupie. Choć inicjatywa zawiązała się wśród studentów polonistyki, to do ITP należą także uczący się na innych kierunkach (pedagogika, psychologia, prawo, filozofia, i wiele innych…). Jedynym warunkiem należenia do grupy jest systematyczna praca, otwarcie się na zajęcia proponowane na próbach oraz wspólna odpowiedzialność za całe dzieło.