Osioł za ponad 15 tysięcy euro..?
- 12 marca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
W niemieckiej edycji programu „Milionerzy” nadawanego przez popularną stację RTL uczestnik programu przegrał walkę o 16 tysięcy euro, gdyż nie znał… Biblii. Günter Jauch, moderator niemieckiej wersji programu „Milionerzy”, zadał młodemu mężczyźnie pytanie, którego stawką było 16 tysięcy euro (ponad 64 tys. PLN). Pytanie, dotyczyło żydowskiego Święta Pojednania opisanego w 3. Księdze Mojżeszowej i brzmiało: jakie zwierzę było ofiarą przebłagalną za grzechy Narodu […]
W niemieckiej edycji programu „Milionerzy” nadawanego przez popularną stację RTL uczestnik programu przegrał walkę o 16 tysięcy euro, gdyż nie znał… Biblii.
Günter Jauch, moderator niemieckiej wersji programu „Milionerzy”, zadał młodemu mężczyźnie pytanie, którego stawką było 16 tysięcy euro (ponad 64 tys. PLN). Pytanie, dotyczyło żydowskiego Święta Pojednania opisanego w 3. Księdze Mojżeszowej i brzmiało: jakie zwierzę było ofiarą przebłagalną za grzechy Narodu Izraelskiego?
Po wykluczeniu jednej odpowiedzi kandydatowi zostały jeszcze trzy inne: osioł, kozioł czy knur? Niepewny gracz postanowił skorzystać z przysługującego mu koła ratunkowego, prosząc publiczność o pomoc, która na pierwsze miejsce wytypowała: osła, daleko za nim kozła i na trzecim miejscu knura. Niedoszły posiadacz 16 tys. euro zdecydował się na wskazaną przez publiczność błędną odpowiedź, stawiając na osła. Z programu wyszedł z gwarantowaną sumą 500 euro.
Przedstawiciele dwóch największych Kościołów chrześcijańskich w Niemczech, ewangelickiego i rzymskokatolickiego od lat zwracają uwagę na malejącą znajomość Biblii w niemieckim społeczeństwie, które w zastraszającym tempie ulega sekularyzacji. Od końca drugiej wojny światowej obydwa Kościoły straciły prawie połowę wiernych, przy czym największy spadek wiernych odnotowały ewangelickie Kościoły Krajowe.
Na mocy wspólnej inicjatywy Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), rzymskokatolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich (DBK), innych Kościołów i wielu organizacji ekumenicznych bieżący rok obchodzony jest w Niemczech, ale także w innych krajach niemieckojęzycznych, jako Rok Biblii. Inicjatorzy akcji mają nadzieję, iż w ten sposób uda im się choć spopularyzować Biblię wśród religijnie obojętnej części społeczeństwa i wśród samych chrześcijan.
Oficjalna strona obchodów Roku Biblii 2003:2003dasjahrderbibel.de