Oskarżony o kłamstwo oświęcimskie
- 22 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 1 minutę
Były szef Związku Wypędzonych Paul Latussek odpowiada przed sądem w Erfurcie za podżeganie do nienawiści rasowej oraz “kłamstwo oświęcimskie” — informuje “Trybuna” (21. kwietnia 2004). Prokurator zarzuca 67-letniemu politykowi, że w listopadzie 2001 r. podczas zjazdu tej organizacji w Arnstadt „rozpowszechniał kłamstwa o Katyniu, Jedwabnem oraz ofiarach Holokaustu, które zginęły w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu”. Oskarżony broni się, zrzucając winę na dziennikarzy, którzy opisując spotkanie tzw. wypędzonych, niewłaściwie zrelacjonowali jego wystąpienie. […]
Były szef Związku Wypędzonych Paul Latussek odpowiada przed sądem w Erfurcie za podżeganie do nienawiści rasowej oraz “kłamstwo oświęcimskie” — informuje “Trybuna” (21. kwietnia 2004).
Prokurator zarzuca 67-letniemu politykowi, że w listopadzie 2001 r. podczas zjazdu tej organizacji w Arnstadt „rozpowszechniał kłamstwa o Katyniu, Jedwabnem oraz ofiarach Holokaustu, które zginęły w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu”.
Oskarżony broni się, zrzucając winę na dziennikarzy, którzy opisując spotkanie tzw. wypędzonych, niewłaściwie zrelacjonowali jego wystąpienie. Paul Latussek przyznał się tylko do stwierdzenia, iż liczba ofiar w Oświęcimiu była o wiele niższa niż podają historycy.
W Niemczech „kłamstwo oświęcimskie” traktowane jest jako „obrażanie i poniżanie umarłych”. Publiczne zaprzeczanie istnieniu Holocaustu karane jest więzieniem do 5 lat.