Ostatni żydowski filozof
- 18 kwietnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Na przełomie marca i kwietnia br. odbyło się w Kassel międzynarodowe sympozjum poświęcone myśli Franza Rosenzweiga, określanego przez wielu mianem ostatniego żydowskiego filozofa. Taką opinię o Rosenzweigu prezentował m.in. znany niemiecki filozof religii Julius Guttman, który na początku lat 40-tych minionego stulecia tłumaczył na hebrajski napisaną przez siebie Filozofię judaizmu. Gdy 10 grudnia 1929 roku Rosenzweig umarł wielu żydowskich myślicieli mówiło: era wielkich żydowskich myślicieli minęła! […]
Na przełomie marca i kwietnia br. odbyło się w Kassel międzynarodowe sympozjum poświęcone myśli Franza Rosenzweiga, określanego przez wielu mianem ostatniego żydowskiego filozofa.
Taką opinię o Rosenzweigu prezentował m.in. znany niemiecki filozof religii Julius Guttman, który na początku lat 40-tych minionego stulecia tłumaczył na hebrajski napisaną przez siebie Filozofię judaizmu. Gdy 10 grudnia 1929 roku Rosenzweig umarł wielu żydowskich myślicieli mówiło: era wielkich żydowskich myślicieli minęła!
Mimo iż znalazłoby się wielu historyków myśli żydowskiej, którzy chętnie podjęliby polmikę z powyższą tezą, to jednak trudno odmówić Rosenzweigowi ogromnego wpływu na współczesną myśl żydowską. Naświetlenie tego wpływu w interdyscyplinarnym spektrum nauk humanistycznych było celem kongresu, który niedawno zakończył się w rodzinnym mieście Rosenzweiga. Na sympozjum przybyło wielu naukowców z różnych dziedzin, którzy w swoich referatach przybliżali osobę i dzieło Rosenzweiga.
Obecny był m.in. prof. Peter Gordon z Uniwersytetu Harvarda, który analizował podobieństwa i różnice między myślą Rosenzweiga i Martina Heideggera, najznamienitszego przedstawiciela współczesnej fenomenologii egzystencjalnej. Filozofię i myśl teologiczną Rosenzweiga na przykładzie jego najbardziej znanego dzieła Gwiazda zbawienia (1921) omówił prof. Reiner Wiehl z Uniwersytetu w Heidelbergu. Ponadto z odczytami wystąpiło wielu innych, znanych naukowców takich jak np. znany też w Polsce Micha Brumlik z Frankfurtu nad Menem.
Następny kongres poświęcony Rosenzweigowi odbędzie się za rok w Jerozolimie.