Karykatura wzburzyła charyzmatyków
- 21 września, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Znów karykatura stała się powodem kontrowersji. Tym razem nie chodzi jednak o rysunki przedstawiające Mahometa, a o satyrę nt. kandydatki Partii Republikańskiej (GOP) na urząd wiceprezydenta USA, Sarah Palin. Rysunek opublikowany przez ‘The Washington Post’ wywołał protesty liderów największego Kościoła zielonoświątkowego w USA, Assemblies of God (Zgromadzenia Boże). Karykatura przedstawia Palin rozmawiającą z mównicy przez telefon i wypowiadające niezrozumiałe słowa. Obok Palin stoi sen. John McCain, […]
Znów karykatura stała się powodem kontrowersji. Tym razem nie chodzi jednak o rysunki przedstawiające Mahometa, a o satyrę nt. kandydatki Partii Republikańskiej (GOP) na urząd wiceprezydenta USA, Sarah Palin. Rysunek opublikowany przez ‘The Washington Post’ wywołał protesty liderów największego Kościoła zielonoświątkowego w USA, Assemblies of God (Zgromadzenia Boże).
Karykatura przedstawia Palin rozmawiającą z mównicy przez telefon i wypowiadające niezrozumiałe słowa. Obok Palin stoi sen. John McCain, kandydat GOP na najwyższy urząd w państwie, który z uśmiechem stwierdza, że Palin jest zielonoświątkowcem, mówi językami i że wprawdzie tylko Bóg może ją zrozumieć, ale daje mu ona bezpośrednie łącze z Bogiem w kampanii wyborczej. Na trzecim planie przedstawiony jest Bóg, trzymający słuchawkę i mówiący do świętego Piotra: „Piotrze, co się dzieje z tym telefonem. Słychać tylko jakiegoś cholernego republikańskiego polityka mamroczącego jakieś bzdury.”
- Rysunek jest nikczemny. Miliony chrześcijan idzie dziś za przykładem pierwszych chrześcijan, którzy modlili się w innych językach – powiedział George O. Wood ze ścisłego kierownictwa Zgromadzeń Bożych. – ‘Washington Post’ nie pomyślałby nawet o wydrukowaniu rysunku, który wyśmiewałby wyznawców islamu czy judaizmu. Ten rysunek zdradza nie tylko brak zrozumienia zielonoświąwców, ale i Boga – dodał.
Wood zaznaczył, że nie przypomina sobie, aby Sarah Palin kiedykolwiek powiedziała, że modli się językami. Palin została wychowana w Kościele zielonoświątkowym, ale od sześciu lat uczęszcza z rodziną do zboru ewangelikalnego bez szczególnej afiliacji wyznaniowej i nie uważa się za zielonoświątkowca.