Nie daję łapówek, czyli walka o Normalne Państwo
- 22 stycznia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Skrajne zniechęcenie społeczeństwa polityką skutecznie niszczy marzenia o nowoczesnym państwie obywatelskim. Jednym z powodów wspomnianej niechęci do polityków i wszystkiego, co się z nimi wiąże, jest wszechobecny fenomen korupcji począwszy od niektórych organów władzy państwowej, a skończywszy na wszechwładnych urzędnikach samorządowych. W Polsce, w której wciąż większość obywateli deklaruje swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich i Kościoła(-ów) korupcja, łapówkarstwo to fenomen bardzo znany. W państwach, które w powszechnej opinii uchodzą za laickie, korupcja […]
Skrajne zniechęcenie społeczeństwa polityką skutecznie niszczy marzenia o nowoczesnym państwie obywatelskim. Jednym z powodów wspomnianej niechęci do polityków i wszystkiego, co się z nimi wiąże, jest wszechobecny fenomen korupcji począwszy od niektórych organów władzy państwowej, a skończywszy na wszechwładnych urzędnikach samorządowych.
W Polsce, w której wciąż większość obywateli deklaruje swoje przywiązanie do wartości chrześcijańskich i Kościoła(-ów) korupcja, łapówkarstwo to fenomen bardzo znany. W państwach, które w powszechnej opinii uchodzą za laickie, korupcja nie ma aż takich rozmiarów jak w społeczeństwach zdecydowanie religijnych. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie wymaga naukowej analizy interdyscyplinarnej.
Od jakiegoś czasu działa w Polsce niezależna inicjatywa młodych ludzi, walcząca z korupcją. Stworzyli oni inicjatywę o nazwie Normalne Państwo.
Celem Normalnego Panstwa jest popularyzowanie idei państwa prawa. Oznacza to przede wszystkim wyeliminowanie anomalii życia społecznego: łapówkarstwa i korupcji. Członkowie grupy próbowali zalegalizować swoją działalność, jednakże władze Warszawy odmówiły im rejestracji, argumentując, że cele (uczciwe państwo) nie są możliwe do spełnienia. O sprawie informowała też polska prasa, m.in tygodnik Przekrój.
Na stronie nieformalnej grupy Normalne Państwo można przeczytać informacje o spotkaniach, wyrazić swoją opinię na forum dyskusyjnym, dowiedzieć się o szczegółach akcji “Nie daję łapówek”, a także ściągnąć logo akcji.