“Porozmawiajmy — Europejskie debaty o wartościach”
- 28 maja, 2008
- przeczytasz w 2 minuty
Już tylko do końca maja szkoły i ośrodki kultury z całej Polski mają szansę zgłosić chęć wzięcia udziału w wiosennej edycji programu edukacyjnego „Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach” realizowanego w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W trakcie trwania projektu młodzież ze szkół ponadpodstawowych weźmie udział w szkoleniach i będzie organizować otwarte, publiczne debaty poświęcone problematyce wartości europejskich. Na zakończenie programu internetowe […]
Już tylko do końca maja szkoły i ośrodki kultury z całej Polski mają szansę zgłosić chęć wzięcia udziału w wiosennej edycji programu edukacyjnego „Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach” realizowanego w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
W trakcie trwania projektu młodzież ze szkół ponadpodstawowych weźmie udział w szkoleniach i będzie organizować otwarte, publiczne debaty poświęcone problematyce wartości europejskich. Na zakończenie programu internetowe głosowanie na najciekawszy temat debaty wskaże trzy szkoły, których uczniowie zostaną zaproszeni na Debaty Regionalne.
Celem programu „Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach” jest promocja dialogu międzykulturowego, jako działania kształtującego umiejętność funkcjonowania w środowisku, w którym współistnieją różne tożsamości etniczne, kulturowe i religijne. W ramach projektu uczniowie z 80 szkół ponadpodstawowych z całego kraju będą organizować i prowadzić debaty na temat wartości, wykorzystując do ich przygotowania teksty o etyce żydowskiej, teksty kultury, myśli wybitnych twórców i intelektualistów oraz samodzielnie poszukując różnorodnych źródeł, które zainspirują dalszą dyskusję.
Uczniowie będą także zachęcani do odkrywania historycznej obecności mieszkańców innych kultur w ich miejscowości i regionie oraz do przywracania pamięci o niej. Debaty poprzedzą przygotowane przez animatorów Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego szkolenia poświęcone zagadnieniom etyki i tradycji żydowskiej, pracy metodą projektu oraz prowadzenia działań publicznych. Program zakończą trzy Debaty Regionalne połączone z konferencjami metodycznymi dla nauczycieli.
Dodatkowe informacje na temat projektu „Porozmawiajmy – Europejskie debaty o wartościach” znaleźć można na oficjalnej polskiej stronie internetowej Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008 prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury – www.dialog2008.pl.
Szkoły i ośrodki kultury zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.dialog2008.pl oraz przesłanie go mailem na adres fodz@fodz.pl lub faxem na nr (022) 436 06 58.
Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008
Z inicjatywy Unii Europejskiej rok 2008 został ogłoszony Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego. Jego celem jest wspieranie budowy spójnego, ale jednocześnie również otwartego środowiska kulturowego, w którym różne tożsamości etniczne, religijne i narodowe współistnieją ze sobą zarówno na poziomie całej wspólnoty europejskiej, jak i w obrębie poszczególnych państw członkowskich. Instytucją koordynującą działania związane z Rokiem Dialogu Międzykulturowego w Polsce jest Narodowe Centrum Kultury, które we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi przygotowuje serię wydarzeń promujących przesłanie Roku na poziomie lokalnym. Więcej informacji na temat obchodów Roku Dialogu dostępnych jest za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych: polskiej — www.dialog2008.pl i ogólnoeuropejskiej — www.dialogue2008.eu.