Prezydencki kult
- 25 września, 2006
- przeczytasz w 2 minuty
Meera Subramanian jest doświadczoną publicystką z USA, autorką esejów pełnych błyskotliwych obserwacji nt. kultury i życia religijnego Ameryki. W ostatniej publikacji, która ukazała się na stronie The Reavealer Subramanian stwierdza, iż były prezydent USA Ronald Regan, próbował umocnić w Stanach Zjednoczonych kult swojej osoby.Ronald Reagan miał wielkie marzenie – pisze autorka artykułu Buzzadrs Circle Reagan’s Rust – aby samolot linii lotniczych, które […]
Meera Subramanian jest doświadczoną publicystką z USA, autorką esejów pełnych błyskotliwych obserwacji nt. kultury i życia religijnego Ameryki. W ostatniej publikacji, która ukazała się na stronie The Reavealer Subramanian stwierdza, iż były prezydent USA Ronald Regan, próbował umocnić w Stanach Zjednoczonych kult swojej osoby.
Ronald Reagan miał wielkie marzenie – pisze autorka artykułu Buzzadrs Circle Reagan’s Rust – aby samolot linii lotniczych, które służyły prezydentom przez 28 lat, mógł pewnego dnia zostać udostępniony do zwiedzania ludziom prezydenta.” Reagan miał w planach stworzenie muzeum-pawilonu Air Force One.
O zamiarach b. prezydenta świadczą informacje dostępne w Bibliotece i Muzeum Ronalda Regana w Połudiowej Kalifornii. Gromadząca zaskakujące dane biblioteka staje się “fasadą świeckiej świątyni.” Wystawy muzealne zawierają pamiątki po czasach, gdy Reaganowie zajmowali Biały Dom. Można zobaczyć nie tylko skolekcjonowane przez rodzinę prezydencką souveniry z licznych podróży, ale także prezydencki kubek i wydanie Vogue’a z lat osiemdziesiątych znajdujący się w galerii poświęconej Nancy Reagan, pierwszej damie.
Zbiór zadziwia swą organizacją, eksponowaniu szczegółów, świadczącą – zdaniem autorki – o niebywale wielkim mniemaniu prezydenta na temat własnego prestiżu.
Zdumiewa także działanie galerii. Wystawę zdjęć R. Reagana z głowami państw nazwano Wystawą Wolności. Biblioteka i Muzeum pracują nad propagowaniem idei, które wyznawał prezydent. Reagan przedstawiany jest w Muzeum jak prorok. Przez stronę internetową współpracująca z Muzeum i Biblioteką Fundacja Ronalda Reagana pragnie zaangażować różne osoby w dzieło promocji “nadziei i szans” w społeczeństwie — w duchu działalności ex-prezydenta.
Meera Subramanian ma na koncie szereg publikacji, wśród nich: Radości aligatorów – na temat osób decydujących się porzucić życie wśród ludzi, aby oddać się życiu na łonie natury, Raju dzisiaj, o konflikcie palestyńsko-izraelskim. Znana jest również z eseju Abortion Restrictions Ease Worldwide, w którym krytycznie odniosła się do traktowania aborcji przez prawo El Salvadoru i Polski. Subramanian interesuje się dialogiem międzykulturowym oraz zagadnieniem wiary i religii.
:: Ekumenizm.pl: Pożegnanie Ronalda Reagana