Prezydent ŚFL o dialogu, walce z ubóstwem i AIDS
- 24 lipca, 2003
- przeczytasz w 2 minuty
Pokój pomiędzy religiami świata i wspólny front przeciwko terroryzmowi to główne wyzwania stojące przed chrześcijanami w XXI wieku, powiedział prezydent Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) bp Christian Krause w swoim wystąpieniu przed 10. Zgromadzeniem ŚFL. Należy sformować światowy alians na rzecz likwidacji terroryzmu i zagwarantowania obywatelom cywilizowanych warunków życia. Bitwa z terroryzmem nie może być oddzielona od walki o sprawiedliwość i godność ludzką. Podkreślił, że militarne wystąpienie Stanów Zjednoczonych w konflikcie irackim […]
Pokój pomiędzy religiami świata i wspólny front przeciwko terroryzmowi to główne wyzwania stojące przed chrześcijanami w XXI wieku, powiedział prezydent Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) bp Christian Krause w swoim wystąpieniu przed 10. Zgromadzeniem ŚFL.
Należy sformować światowy alians na rzecz likwidacji terroryzmu i zagwarantowania obywatelom cywilizowanych warunków życia. Bitwa z terroryzmem nie może być oddzielona od walki o sprawiedliwość i godność ludzką. Podkreślił, że militarne wystąpienie Stanów Zjednoczonych w konflikcie irackim dokonane zostało wbrew światowej opinii publicznej. Prawo międzynarodowe nie może stać na straży pokoju, jeśli USA same nie będą przestrzegały prawa międzynarodowego i nie zaprzestaną zastępowania go własną siłą.
Islam i inne religie nie mogą być utożsamiane z terroryzmem, ostrzegł bp Krause. Fundamentalizm religijny występuje także wśród chrześcijan i Żydów. Ponad 1,2 miliarda muzułmanów żyje na świecie, a tylko mała ich grupa sympatyzuje z terrorystami, powiedział. Walka z terroryzmem powinna być prowadzona wspólnie przez wiele państw na świecie, szczególnie — o ile to możliwe — łącznie z państwami większościowo muzułmańskimi. Imperatywem XXI wieku nie jest walka z Islamem, ale pokój pomiędzy religiami i wspólne występowanie przeciwko terroryzmowi.
Ubóstwo oraz epidemia HIV/AIDS to dwa kolejne wyzwania, stojące przed światową wspólnotą, powiedział Krause, szczególnie wobec zaostrzania się konfliktu Północ-Południe.
Bp Krause uznał Wspólną Deklarację o Usprawiedliwieniu pomiędzy ŚFL a Kościołem rzymskokatolickim za najbardziej znaczące osiągnięcie teologiczne ostatnich lat. Zauważył także dynamiczny wzrost Wspólnoty Luterańskiej na Południu, podkreślił charyzmatyczność i aktywność Kościołów luterańskich z tych krajów, szczególnie wobec zmagań Kościołów Północy.
Ks. bp Krause wyraził także swoją wdzięczność wszystkim, których spotkał wraz ze swoją żoną Gertrudą w czasie podróży do Kościołów luterańskich na całym świecie oraz Kościołowi kanadyskiemu za przyjęcie 10. Zgromadzenia.
Aktualne relacje z obrad ŚFL na stronach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
źródło: Luteranie.pl
:: Ekumenizm.pl: Rozpoczęło się Zgromadzenie Ogólne ŚFL