Przestawiony Komeński
- 11 czerwca, 2004
- przeczytasz w 3 minuty
Leszno historycznie jest miastem protestanckim. To tu była główna siedziba emigracji czeskiej na czele z wybitnym uczonym Janem Amosem Komeńskim, to tu tworzył się polski ewangelicyzm reformowany dzięki wsparciu Rafała Leszczyńskiego. Miasto praktycznie zawsze charakteryzowało się tolerancją a dziś nastawienie ekumeniczne władz miasta może być przykładem nawet dla dużych aglomeracji miejskich. Pomnik Komeńskiego w centrum miasta jest jedną z niewielu ofiar „naprawiaczy” leszczyńskiej historii. […]
Leszno historycznie jest miastem protestanckim. To tu była główna siedziba emigracji czeskiej na czele z wybitnym uczonym Janem Amosem Komeńskim, to tu tworzył się polski ewangelicyzm reformowany dzięki wsparciu Rafała Leszczyńskiego. Miasto praktycznie zawsze charakteryzowało się tolerancją a dziś nastawienie ekumeniczne władz miasta może być przykładem nawet dla dużych aglomeracji miejskich. Pomnik Komeńskiego w centrum miasta jest jedną z niewielu ofiar „naprawiaczy” leszczyńskiej historii.
Pomnik powstał dzięki uchwale prezbiterium Parafii Ewangelicko-Reformowanej św. Jana z dnia 24 czerwca 1898 r. Został zaprojektowany przez rzeźbiarz z Berlina Alfreda Reichela a odsłonięty w 350 rocznicę powstania zboru Jednoty w mieście. Popiersie odlane jest z brązu i umieszczone jest na cokole o wysokości 1,20 m. W czasach pruskich na cokole widniał złocony napis: „Jan Amos Comenius” oraz data urodzin i śmierci. Obok widniał inny napis: „Rektor und Prediger an dieser Gemeinde” (Rektor i kaznodzieja w tutejszym zborze) obok daty rozpoczęcia i ukończenia sprawowania urzędu w leszczyńskim Kolegium. Na tylnej powierzchni cokołu widniało motto: „Ein Zeuge Christi in der Verbannung, der bömischen Unität letzter Senior, ein Freund der Menschheit und Prophet der Schule” (Świadek Chrystusa na wygnaniu, ostatni Senior Jednoty czeskiej, przyjaciel ludzkości oraz prorok szkolnictwa). Plac przed kościołem został ponadto ogrodzony od ulicy pięknym płotem z symbolem baranka.
Po II wojnie światowej budynek kościoła został przejęty przez Skarb Państwa i długo stał pusty. Płot został rozebrany i dzisiaj służy jako ogrodzenie innego placu kościelnego. Największe przygody czekały jednak Komeńskiego. Jako że Polska powiększyła się od zachodu i Leszno nie było już miastem nadgranicznym postanowiono wzmacniać ducha polskości i zaprzeczać wielowiekowej dobrej tradycji współżycia polsko-niemiecko-żydowskiego w Lesznie. Ulicę, przy której stoi kościół – która od wielu lat nazywała się ulicą Komeńskiego przemianowano na ul. Chrobrego (choć w czasach Chrobrego Leszno prawdopodobnie nie istniało, więc o zasługach króla dla grodu nie można mówić). Gorliwym przeszkadzała nawet nazwa ul. Dworcowej, którą przemianowano na ul. Słowiańską!
Pomnik Jana Amosa Komeńskiego na szczęście nie postanowiono potłuc albo przetopić, jedynie usunięto wszystkie napisy, prócz nazwiska i dat urodzenia oraz śmierci. Przestawiono jednak pomnik w miejsce mniej eksponowane zaburzając historycznie cenny zakątek związany z polską reformacją. Dla złagodzenia plac, przy którym obecnie stoi pomnik nazwano pl. Komeńskiego.
Miejsce po pomniku do niedawna pozostawało puste. O tym, że stał tam pomnik świadczył przez lata pusty kwietnik, dziwnym trafem wciąż wyłaniany z otaczającego trawnika. Kilka miesięcy temu, gdy atmosfera wyznaniowa stawała się coraz bardziej ekumeniczna, postawiono w miejsce Komeńskiego (puste od II wojny światowej) wątpliwej urody pomnik ufundowany przez parafię rzymskokatolicką, która przejęła dawny kościół ewangelicko-reformowany. Jego postawienie nie konsultowano z Radą Miejską, nie poinformowano władz miasta o jego odsłonięciu oraz nie zaproszono na tę ceremonię nikogo z Urzędu Miejskiego. Czyżby pośpiech spowodowany strachem przed tym, że Komeński wróci na przynależne mu miejsce w atmosferze poszanowania tradycji?
Link: Oficjalna strona Leszna
Link: Kościół św. Jana w Lesznie (dawniej ewangelicko-reformowany)