Radio Maria, zabójstwo i krytyka mediów
- 27 listopada, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Kościół rzymskokatolicki w Kostaryce skrytykował media za wzbudzanie sensacji wokół sprawy zamordowanego trzy lata temu dziennikarza pochodzenia kolumbijskiego, Parmenio Medina (na zdj.), w którą zamieszany jest ksiądz Minora de Jesús Calvo. Dziennikarz był znanym krytykiem Radia Maria z Guadalupe na czele którego stał ksiądz Calvo. Zamordowany dziennikarz zbierał właśnie materiały do ksiązki na temat radia. W minionym tygodniu lokalne media ujawniły treści rozmów nagrywanych przez policje, […]
Kościół rzymskokatolicki w Kostaryce skrytykował media za wzbudzanie sensacji wokół sprawy zamordowanego trzy lata temu dziennikarza pochodzenia kolumbijskiego, Parmenio Medina (na zdj.), w którą zamieszany jest ksiądz Minora de Jesús Calvo. Dziennikarz był znanym krytykiem Radia Maria z Guadalupe na czele którego stał ksiądz Calvo. Zamordowany dziennikarz zbierał właśnie materiały do ksiązki na temat radia.
W minionym tygodniu lokalne media ujawniły treści rozmów nagrywanych przez policje, w ktorych ksiądz, między innymi proponuje młodej dziewczynie odbycie stosunku seksualnego. Część z tych nagrań jest związanych również ze sprawą wspomnianego morderstwa.
Arcybiskup San José, Hugo Barrantes, wyraził swój niepokój w związku z tym, w jaki sposób kasety z nagraniami znalazły się w prywatnych rękach, przez co prasa zajęła się sprawami, które nie mają nic wspólnego z dokonanym morderstwem. Przyznał, że prawo do prywatności powinno ustąpić, kiedy wymaga tego dobro publiczne, ale zarazem uznał, iż informacja podawana publicznie nie powinna tak bezceremonialnie łamać prawa do prywatności.
Tymczasem arcybiskup Teguacigalpa, Oscar Rodriguéz, który znajduje się w San José z powodu corocznego zgromadzenia sekretariatu episkopalnego Ameryki Środkowej, stwierdził, że media dokonały prawdziwego linczu na Kościele rzymskokatolickim w Kostaryce. „Na świecie jest 400 tysięcy księży i skandale nie dotyczą nawet 1 procentu duchownych, a tymczasem dokonuje się prawdziwego linczu”, powiedział arcybiskup Rodriguéz.
Dla niego Kościół rzymskokatolicki jest dla niektórych niewygodny, gdyż krytykuje kulturę rynku, która panuje w społeczeństwie kostarykańskim, a ujawnianie tego typu skandali ma za zadanie zamknięcie ust hierarchii Kościoła. „Te ataki są bronią, niemoralną bronią. Nie zaprzeczam problemom, ale chciałbym zapytać, czy istnieje jakaś społeczność wolna od skandali?. Wszyscy jesteśmy słabi”, powiedział arcybiskup z Hondurasu.
Ksiądz Calvo oskarżony o współudział i planowanie morderstwa dziennikarza, oraz zastraszanie świadkówczeka na sprawę sądową wraz z innymi podejrzanymi. Kapłan wraz z przedsiębiorcą Omarem Chavez stał na czele Radia Maryja z Guadalupe, które otrzymywało spore darowizny, przekazywane według podejrzeń na prywatne cele.