Religijność w Katalonii
- 3 stycznia, 2005
- przeczytasz w 1 minutę
Według badań przeprowadzonych przez ośrodek socjologii religi Wolnego Uniwersytetu Bracelony, w hiszpańskiej prowincji Katalonii istnieje aktualnie 711 ośrodków kultu nie należących do Kościoła rzymskokatolickiego, w dużej mierze zaś do 12 mniejszościowych wyznań religijnych. Badania zostały przedstawione jako dokument zatytułowany „Inne religie. Mniejszości religijne w Katalonii”. Z 711 miejsc kultu nie należących do Kościoła rzymskokatolickiego, najwięcej, bo 341, należy do Kościołów protestanckich, 131 do muzułmanów i 141 do Świadków Jehowy. Miejsca […]
Według badań przeprowadzonych przez ośrodek socjologii religi Wolnego Uniwersytetu Bracelony, w hiszpańskiej prowincji Katalonii istnieje aktualnie 711 ośrodków kultu nie należących do Kościoła rzymskokatolickiego, w dużej mierze zaś do 12 mniejszościowych wyznań religijnych. Badania zostały przedstawione jako dokument zatytułowany „Inne religie. Mniejszości religijne w Katalonii”.
Z 711 miejsc kultu nie należących do Kościoła rzymskokatolickiego, najwięcej, bo 341, należy do Kościołów protestanckich, 131 do muzułmanów i 141 do Świadków Jehowy. Miejsca te najczęściej znajdują się w Barcelonie, Vallés Oriental i w Segria. Ciekawe jest, że w okręgu Pallars Sobirá, Alta Ribagorça i w Priorat nie ma w ogóle takich miejsc niekatolickiego kultu.
Jednym z powodów przeprowadzonych studiów była możliwość poznania religijnych grup, zwłaszcza złożonych z emigrantów, którym trzeba pomóc w ich integracji ze społeczeństwem oraz w przestrzeganiu praw człowieka.
Silny wpływ emigracji widać wyraźnie w judaizmie. Wielu Żydów, przybyło do Katalonii w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku z Argentyny. Dzisiaj natomiast najwięcej emigrantów to wyznawcy Allacha. Hinduizmu i buddyzm w większość wyznają rdzenni Hiszpanie.
Odpowiedzialni za badania podkreślili, że religijna rzeczywistość Katalonii jest trudna do przeanalizowania, bowiem jest „bardzo zmienna”.