Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów w Argentynie
- 7 grudnia, 2004
- przeczytasz w 2 minuty
Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów podczas swojej podróży po niektórych krajach Ameryki Południowej na cztery dni zatrzymał się w Argentynie. Jego wizyta spotkała się z dużym zainteresowaniem Argentyńczyków, bowiem w swoich wypowiedziach nawiązał on do tematów, którymi obecnie żyją mieszkańcy tego kraju, takich, jak chociażby zagraniczne zadłużenie i wychowanie seksualne w szkołach. „Wszyscy wiedzą, że zagraniczny dług Argentyny został już wielokrotnie spłacony” oświadczył Kobia w Uniwersytecie […]
Sekretarz Generalny Światowej Rady Kościołów podczas swojej podróży po niektórych krajach Ameryki Południowej na cztery dni zatrzymał się w Argentynie. Jego wizyta spotkała się z dużym zainteresowaniem Argentyńczyków, bowiem w swoich wypowiedziach nawiązał on do tematów, którymi obecnie żyją mieszkańcy tego kraju, takich, jak chociażby zagraniczne zadłużenie i wychowanie seksualne w szkołach.
„Wszyscy wiedzą, że zagraniczny dług Argentyny został już wielokrotnie spłacony” oświadczył Kobia w Uniwersytecie Buenos Aires i dodał, że to dlatego Światowa Rada Kościołów wspólnie ze swoimi członkami, Kościołami z Argentyny, „oświadczają, że tzw. argentyński dług zagraniczny jest nielegalny i nieetyczny”. Podczas tego spotkania w najstarszej uczelni kraju, w którym Kobia otrzymał tytuł honorowego profesora, powiedział również, że ludzkie życie jest w świecie zagrożone z powodu głębokiego kryzysu „konsekwencji struktur, które nie służą życiu, ale odzwierciedlają ludzki grzech”. Wezwał on chrześcijan, aby ci przeciwstawili się bałwochwalczym założeniom, niesprawiedliwym systemom, polityce dominacji i wyzyskowi w aktualnym światowym porządku.
Innymi tematami poruszonymi przez ks. Kobię, zwłaszcza na spotkaniu z premierem Argentyny były: sytuacja ludów tubylczych, emigrantów i uciekinierów, prawa człowieka, prawodawstwo dotyczące organizacji i wspólnot religijnych w kraju.
Innego dnia wypowiedział się on na temat dyskutowanego przez społeczeństwo argentyńskie projektu wprowadzenia do szkół publicznych Bueno Aires nauczania seksualnego. Poparł on postawę niektórych argentyńskich Kościołów, członków ŚRK, aby wprowadzić nowy przedmiot do szkół, ale biorąc pod uwagę przekonania rodziców uczniów tych szkół.
Na koniec swojej wizyty w Argentynie Kobia spotkał się z około 30 przedstawicielami organizacji obrony praw człowieka. Wyraził swój szacunek wobec ruchu matek i babć tysięcy osób, które zostały zabite lub znikły bez śladu podczas dyktatury wojskowej w kraju oraz wobec innych osób i organizacji ekumenicznych, które z nimi współpracują.
Ostatni dzień pobytu w Argentynie zaczął śniadaniem z przedstawicielami lokalnych kościołów w Pierwszym Kościele Metodystycznym Buenos Aires przy stole, gdzie codziennie otrzymuje posiłek około 180 bezdomnych osób. Podczas śniadania został poinformowany o działalności lokalnej Argentyńskiej Federacji Kościołów Ewangelickich (Federación Argentina de Iglesias Evangélicas), Ekumenicznej Rady Kościołów Chrześcijańskich Argentyny (Consejo Ecuménico de Iglesias Cristianas en Argentina) i Rady Kościołów Ameryki Łacińskiej (Consejo Latinoamericano de Iglesias – CLAI). Kobia mówił na temat organizowanego IX Zgromadzenia Światowej Rady Kościołów w lutym 2006 r. w Porto Alegre, Brazylia. Hasłem zgromadzenia ma być: „Boże, w Twojej łasce przemień świat”.